10 مزیت اثبات شده چای سبز

خواص چای سبز

گفته می شود چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین است. این ماده دارای آنتی اکسیدان هایی است که فواید زیادی برای سلامتی دارند، از جمله فواید چای سبز می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بهبودعملکرد مغز
  • کاهش چربی
  • محافظت در برابر سرطان
  • کاهش خطر بیماری قلبی

حتی ممکن است مزایای سلامتی بیشتری نیز به همراه داشته باشد. در اینجا 10 فایده احتمالی چای سبز برای شما آورده شده است. این مقاله توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ مائده قادری از سایت healthline ترجمه و گردآوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

 

1. چای سبز حاوی ترکیباتی فعال و سالم است

چای سبز چیزی فراتر از یک نوشیدنی مرطوب کننده است. گیاه چای سبز حاوی طیف وسیعی از ترکیبات سالم است که آن را به یک نوشیدنی بسیدر سالم و مفید تبدیل می کند.

چای سرشار از پلی فنول است که ترکیبات طبیعی هستند و فواید سلامتی زیادی، مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان را به همراه دارند.

چای سبز حاوی یک کاتچین به نام اپیگالاکاتچین (EGCG) است. کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلول کمک می کنند و فواید دیگری نیز دارند.

این مواد می توانند با حذف رادیکال های آزاد در بدن، از سلول ها و مولکول های بدن در برابر آسیب محافظت کنند. رادیکال های آزاد در پیری زودرس و بسیاری از بیماری ها نقش دارند.

EGCG  یکی از قوی ترین ترکیبات موجود در چای سبز است. تحقیقات توانایی آن را برای کمک به درمان بیماری های مختلف آزمایش کرده است. به نظر می رسد یکی از اصلی ترین ترکیباتی است که به چای سبز خواص دارویی می بخشد.

چای سبز همچنین دارای مقادیر کمی مواد معدنی است که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.

سعی کنید یک مارک چای سبز با کیفیت بالاتر انتخاب کنید، زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند.

همانطور که گفته شد، حتی اگر مارک با کیفیت پایین تری را انتخاب کنید، باز هم  از مزایای آن بهره خواهید برد.

 

خلاصه مطلب :

چای سبز مملو از آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله کاتچین به نام EGCG  است. این آنتی اکسیدان ها می توانند اثرات مفید مختلفی بر سلامتی شما داشته باشند.

 

2. بهبود عملکرد مغز

چای سبز علاوه بر افزایش سطح هوشیاری شما، می تواند به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند.

ماده اصلی فعال این چای کافئین است که به عنوان یک ماده محرک شناخته شده است. این چای به اندازه قهوه کافئین ندارد، اما به اندازه کافی برای شما پاسخ گو خواهد بود. همچنین چای سبز از عوارض جانبی کمتری برخوردار است.

کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین، بر مغز تأثیر می گذارد. به این ترتیب، باعث تشدید عملکرد سلولهای عصبی و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین می شود.

تحقیقات به طور مداوم نشان داده است که کافئین می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز، از جمله خلق و خو، هوشیاری، بهبود عملکرد پاسخ گویی  و حافظه را بهبود بخشد.

با این حال، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست. همچنین حاوی آمینو اسید التیانین است که می تواند از سد خونی مغز عبور کند.

ال تیانین باعث افزایش فعالیت انتقال دهنده عصبی GABA  می شود. این انتقال دهنده ها دارای اثرات ضد اضطراب هستند. ال تیانین همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود.

مطالعات نشان می دهد که کافئین و ال تیانین می توانند اثرات هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیبی از این دو می تواند به ویژه تأثیرات مهمی در بهبود عملکرد مغز داشته باشد.

به دلیل ال تیانین و مقدار کم کافئین، چای سبز ممکن است بسیار ملایم تر و متفاوت تر از قهوه باشد.

بسیاری از افراد گزارش می کنند که در مقایسه با قهوه، انرژی پایدارتر و بهره وری بسیار بیشتری هنگام نوشیدن چای سبز دارند.

 

خلاصه مطلب :

چای سبز حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما به اندازه کافی اثرات مکرد نیاز را  ایجاد می کند. همچنین حاوی آمینو اسید ال تیانین است، که می تواند به طور هم افزایی با کافئین کار کند تا عملکرد مغز را بهبود بخشد.

 

قوری چای سبز

 

3. تسریع روند چربی سوزی

اگر به لیست مواد تشکیل دهنده مکمل های چربی سوزی نگاه کنید، به احتمال زیاد چای سبز را در آن خواهید یافت.

این به این دلیل است که، طبق تحقیقات انجام شده، چای سبز می تواند چربی سوزی و میزان متابولیسم را افزایش دهد.

حتما بخوانید :   خواص زنجبیل برای درمان گلو درد

در یک مطالعه که با حضور 10 مرد سالم انجام ش ، مصرف عصاره چای سبز میزان کالری سوزانده شده را 4٪ افزایش داد. درمطالعه ی دیگری که 12 مرد سالم را شامل می شود، عصاره چای سبز در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کنند، میزان اکسیداسیون چربی را 17 درصد افزایش داد.

با این حال، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیسم را نشان نمی دهد، بنابراین اثرات ممکن است به فرد و نحوه مصرف او بستگی داشته باشد.

کافئین همچنین ممکن است با جمع کردن اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آن ها برای استفاده به عنوان انرژی، عملکرد بدنی را بهبود بخشد.

دو مطالعه به صورت جداگانه گزارش کرده اند که کافئین ممکن است عملکرد بدنی را تقریباً 11 تا 12 درصد افزایش دهد.

 

خلاصه مطلب:

چای سبز ممکن است در کوتاه مدت میزان متابولیسم و چربی سوزی را افزایش دهد، اگرچه همه مطالعات موافق این نظریه نیستند.

 

4. کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها

سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول ها ایجاد می شود. سرطان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جهان است.

تحقیقات نشان داده است که آسیب اکسیداتیو می تواند منجر به التهاب مزمن شود، که می تواند منجر به بیماری های مزمن، از جمله سرطان شود. آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کنند. چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدان های قدرتمند است.

تحقیقات، ترکیبات چای سبز را با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط کرده است.مطالعات زیر دالّی بر این گفته هستند:

  • سرطان پستان. یک بررسی جامع از مطالعات مشاهده ای نشان داد که زنانی که بیشترین میزان چای سبز را می نوشند، تقریباً 20-30٪ خطر ابتلا به سرطان پستان که یکی از شایع ترین سرطان هادر میان زنان است را کاهش دهد.
  • سرطان پروستات. یک مطالعه مشاهده کرد که مردان در حال نوشیدن چای سبز کمتر در معرض خطر سرطان پیشرفته پروستات هستند.
  • سرطان روده بزرگ. تجزیه و تحلیل 29 مطالعه نشان داد که کسانی که چای سبز می نوشند حدود 42٪ کمتر در معرض سرطان روده بزرگ قرار دارند.

بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که افرادی که چای سبز می نوشند کمتر به انواع مختلفی از سرطان مبتلا می شوند، اما برای تأیید این گفته ها به تحقیقات با کیفیت بیشتری  نیاز است.

برای دریافت بیشترین مزایای سلامتی چای سبز، از افزودن شیر به چای خود پرهیز کنید. برخی مطالعات نشان می دهد که شیر می تواند مقدار آنتی اکسیدان را در برخی از چای ها کاهش دهد.

 

خلاصه مطلب :

چای سبز دارای آنتی اکسیدان های قوی است که ممکن است از شما در برابر انواع سرطان محافظت کند. مطالعات متعدد نشان می دهد که افرادی که چای سبز می نوشند کمتر در معرض ابتلا به انواع مختلف سرطان هستند.

 

5. چای سبز ممکن است از مغز در برابر پیری محافظت کند

چای سبز نه تنها می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد، بلکه ممکن است با افزایش سن از مغز شما محافظت کند.

بیماری آلزایمر یک بیماری شایع تخریب عصبی و شایع ترین علت زوال عقل در افراد مسن است.

بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماری های شایع تخریب عصبی است و شامل مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز است.

چندین مطالعه نشان می دهد که ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می تواند اثرات محافظتی مختلفی بر سلول۶های عصبی در تحقیقات آزمایشگاهی و مدل های حیوانی داشته باشد، احتمالاً خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

 

خلاصه مطلب :

ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز می تواند اثرات محافظتی مختلفی بر مغز داشته باشد. آن ها ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل، یک اختلال نورودژنراتیو شایع در بزرگسالان مسن را کاهش دهد.

 

فنجان چای سبز

 

6. کاهش بوی بد دهان

کاتچین موجود در چای سبز فوایدی برای سلامت دهان و دندان نیز دارد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که کاتچین ها می توانند رشد باکتری ها را سرکوب کرده و به طور بالقوه خطر عفونت را کاهش دهند.

استرپتوکوک موتانس یک باکتری رایج در دهان است. این باکتری باعث تشکیل پلاک می شود و در ایجاد پوسیدگی و پوسیدگی دندان نقش مهمی دارد.

مطالعات نشان می دهد که کاتچین موجود در چای سبز می تواند از رشد باکتری های دهانی در آزمایشگاه جلوگیری کند، اما هیچ مدرکی نشان نمی دهد که نوشیدن چای سبز اثرات مشابهی دارد.

با این حال، برخی شواهد نشان می دهد که چای سبز ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد.

 

خلاصه مطلب :

کاتچین موجود در چای سبز ممکن است از رشد باکتری در دهان جلوگیری کرده و خطر بوی بد دهان را کاهش دهد.

 

حتما بخوانید :   چای سبز و خواص آن را بیشتر بشناسید

7. کمک به جلوگیری ازابتلا دیابت نوع 2

میزان ابتلا به دیابت نوع 2 در دهه های اخیر در حال افزایش است. این بیماری اکنون تقریباً از هر 10 آمریکایی 1 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

دیابت نوع 2 شامل افزایش سطح قند خون است که ممکن است در اثر مقاومت به انسولین یا عدم توانایی در تولید انسولین ایجاد شود.

مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد.

یک مطالعه در افراد ژاپنی نشان داد که کسانی که بیشتر چای سبز می نوشند، تقریباً 42٪ کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

طبق بررسی 7 مطالعه با 286701 نفر، افرادی که چای سبز می نوشیدند 18٪ خطر ابتلا به دیابت داشتند.

 

خلاصه مطلب :

برخی از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که چای سبز ممکن است باعث کاهش خفیف سطح قند خون شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

 

8. کمک با پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی، از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی، مهمترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان هستند.

مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است برخی از عوامل اصلی خطر برای این بیماری ها را بهبود بخشد، که شامل بهبود کلسترول کل و سطح کلسترولLDL یا کلسترول بد می شود.

چای سبز همچنین میزان آنتی اکسیدانی خون را افزایش می دهد، که از ذرات LDL  در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. اکسیداسیون بخشی از مسیر  ابتلا بع بیماری قلبی است.

با توجه به تأثیرات مفید بر روی عوامل خطر، تعجب آور نیست که افرادی که چای سبز می نوشند تا 31٪ خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی را داشته باشند.

 

خلاصه مطلب :

چای سبز ممکن است کلسترول کل و LDL  یا کلسترول بد را کاهش دهد و همچنین از ذرات LDL در برابر اکسیداسیون محافظت کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که چای سبز می نوشند کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند.

 

خواص سبز

 

9. کمک به کاهش وزن

با توجه به اینکه چای سبز می تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

چندین مطالعه نشان می دهد که چای سبز ممکن است به کاهش چربی بدن، به ویژه در ناحیه شکم کمک کند.

یکی از این مطالعات یک مطالعه کنترل شده تصادفی 12 هفته ای بود که 240 نفر مبتلا به چاقی در آن شرکت داشتند.

در این مطالعه، در گروه چای سبز، در مقایسه با گروه کنترل، درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکم کاهش قابل توجهی داشت.

با این حال، برخی از مطالعات از نظر آماری افزایش قابل توجهی در کاهش وزن با چای سبز نشان نمی دهند ، بنابراین محققان برای تایید این اثر باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

 

خلاصه مطلب :

برخی مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است منجر به کاهش وزن شود. ممکن است به ویژه در کاهش چربی خطرناک شکم موثر باشد.

 

10. کمک به افزایش طول عمر

با توجه به اینکه برخی از ترکیبات موجود در چای سبز به محافظت در برابر سرطان و بیماری های قلبی کمک می کند، منطقی است که می تواند به شما در طول عمر بیشتر کمک کند.

در یک مطالعه، محققان 40530 بزرگسال ژاپنی را طی 11 سال مورد بررسی قرار دادند. کسانی که بیشتر چای سبز می نوشند، یعنی حدود 5 فنجان یا بیشتر در روز، به طور قابل توجهی کمتر در طول دوره مطالعه می میرند:

  • مرگ ناشی از هر دلیلی: 23٪ در زنان کمتر ، 12٪ در مردان کمتر
  • مرگ ناشی از بیماری قلبی: در زنان 31٪ کمتر ، در مردان 22٪ کمتر
  • مرگ ناشی از سکته مغزی: 42٪ در زنان کمتر ، 35٪ در مردان کمتر است

مطالعه دیگر با حضور 14001 فرد مسن ژاپنی نشان داد که کسانی که بیشترچای سبز نوشیده اند 76٪ کمتر در معرض مرگ در طول دوره مطالعه 6 ساله قرار گرفتند.

 

خلاصه مطلب :

مطالعات نشان می دهد افرادی که چای سبز می نوشند ممکن است بیشتر از کسانی که چای سبز نمی نوشند زندگی کنند.

 

کلام آخر

چای سبز دارای تعدادی فواید سلامتی است. برای کمک به احساس بهتر، کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن، ممکن است بخواهید تهیه چای سبز را به عنوان بخشی منظم از زندگی خود در نظر بگیرید.

 

برای مشاهده و خرید لیوان چای سبز کلیک کنید

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.