10 خاصیت فوق العاده چای سبز

فواید چای سبز

10 خاصیت فوق العاده چای سبز : چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین محسوب می شود. در ادامه به ده خاصیت مهم و مفید چای سبز که توسط تیم بلاگ جوان کاپ گردآوری شده است می پردازیم؛

1. چای سبز حاوی ترکیبات فعال زیستی سالم است

عکس چای سبز

چای سبز چیزی بیش از یک نوشیدنی آبرسان است. گیاه چای سبز حاوی مجموعه ای از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی اصلی تبدیل می کند. چای سرشار از پلی فنول است که ترکیبات طبیعی دارای فواید سلامتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان هستند. چای سبز حاوی یک کاتچین به نام اپی گالوکاتچین -3-گالات (EGCG) است. کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند و از مزایای دیگر آن استفاده می کنند. این مواد می توانند تشکیل رادیکالهای آزاد در بدن را کاهش داده و سلولها و مولکولها را از آسیب محافظت کنند. این رادیکال های آزاد در پیری و بسیاری از انواع بیماری ها نقش دارند. EGCG یکی از ترکیبات قدرتمند موجود در چای سبز است. تحقیقات توانایی خود را برای کمک به درمان بیماریهای مختلف آزمایش کرده است. به نظر می رسد یکی از ترکیبات اصلی است که به چای سبز خواص دارویی آن می دهد.

چای سبز همچنین مقادیر کمی از مواد معدنی دارد که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. سعی کنید یک مارک با کیفیت بالاتر چای سبز انتخاب کنید ، زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند. گفته می شود، حتی اگر شما یک نام تجاری با کیفیت پایین تر انتخاب کنید، مزایا هنوز از ریسک بیشتری فراتر می رود.

خلاصه
چای سبز با آنتی اکسیدان های پلی فنول از جمله کاتچین به نام EGCG پر شده است. این آنتی اکسیدان ها می توانند اثرات مفیدی بر سلامتی داشته باشند.

 

2. ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

چای سبز ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

چای سبز علاوه بر آنکه هوشیاری را زیاد میکند، به تقویت عملکرد مغز نیز کمک کند. ماده فعال اصلی کافئین است که یک محرک شناخته شده است.
هر چند کافئین چای سبز به اندازه کافی نیست، اما بدون اینکه اثرات تند و تیز ناشی از مصرف کافئین زیاد ایجاد کند نتیجه مناسبی می دهد.
کافئین با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی مهاری به نام آدنوزین روی مغز تأثیر می گذارد. به این ترتیب، شلیک نورون ها و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد.
تحقیقات به طور مداوم نشان داده اند که کافئین می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز از جمله خلق و خوی، هوشیاری، زمان واکنش و حافظه را بهبود بخشد. با این حال، کافئین تنها ترکیب تقویت کننده مغز در چای سبز نیست. این ماده همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است که می تواند از سد خونی مغزی عبور کند. L-theanine فعالیت انتقال دهنده عصبی مهاری GABA را افزایش می دهد که دارای اثرات ضد اضطرابی است. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود.
مطالعات نشان می دهد که کافئین و L-theanine می توانند اثرات هم افزایی داشته باشند. این بدان معنی است که ترکیبی از این دو می تواند تأثیرات ویژه ای در بهبود عملکرد مغز داشته باشد. به دلیل دارا بودن L-theanine و مقدار کمی کافئین ، چای سبز ممکن است نوعی وزوز بسیار ملایم تر و متفاوت تر از قهوه به شما بدهد. بسیاری از افراد از داشتن انرژی پایدار و بسیار پربار هنگام نوشیدن چای سبز در مقایسه با قهوه خبر می دهند.

خلاصه
چای سبز حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما برای تأثیر آن کافی است. همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است ، که می تواند با کافئین به طور هم افزایی برای بهبود عملکرد مغز کار کند.

 

3. چای سبز چربی سوزی را افزایش می دهد

اگر لیست مواد تشکیل دهنده هر نوع مکمل چربی سوزی را مشاهده کنید، احتمال آن وجود دارد که چای سبز در آنجا باشد. این امر به این دلیل است که طبق تحقیقات ، چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و میزان متابولیسم را تقویت کند. در یک مطالعه شامل 10 مرد سالم، مصرف عصاره چای سبز میزان کالری سوخته را 4٪ افزایش داده است. در یکی دیگر از 12 مرد سالم ، عصاره چای سبز میزان اکسیداسیون چربی را 17 درصد افزایش داده است ، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کنند. با این حال، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیکی را نشان نمی دهند ، بنابراین اثرات ممکن است به فرد و چگونگی تنظیم این مطالعه بستگی داشته باشد. کافئین همچنین با بسیج اسیدهای چرب از بافت چربی و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی می تواند عملکرد بدنی را بهبود بخشد. دو مطالعه مروری مجزا گزارش دادند که کافئین ممکن است عملکرد بدنی را تقریباً 11 تا 12٪ افزایش دهد.

خلاصه
چای سبز ممکن است باعث افزایش سرعت متابولیک و افزایش چربی سوزی در کوتاه مدت شود ، اگرچه همه مطالعات موافق نیستند.

 

حتما بخوانید :   فواید چای سبز برای سلامتی

4. آنتی اکسیدان ها چای سبز ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهند

Cancer prevention with green tea

سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول ها ایجاد می شود. این یکی از مهمترین دلایل مرگ در جهان است. تحقیقات نشان داده است که آسیب اکسیداتیو می تواند منجر به التهاب مزمن شود ، که می تواند منجر به بیماری های مزمن از جمله سرطان ها شود. آنتی اکسیدان ها می توانند در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کنند. چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدانهای قدرتمند است.

 

تحقیقات ترکیبات چای سبز را با کاهش خطر سرطان از جمله مطالعات زیر مرتبط کرده است:

  1. سرطان سینه : یک بررسی جامع از مطالعات مشاهده ای نشان داد که زنانی که بیشترین چای سبز را نوشیده اند ، تقریباً 20 تا 30 درصد خطر ابتلا به سرطان پستان را دارند ، یکی از رایج ترین سرطان ها در زنان
  2. سرطان پروستات : در یک مطالعه مشاهده شده است که مردانی که چای سبز می نوشند خطر کمتری از سرطان پیشرفته پروستات دارند.
  3. سرطان روده بزرگ : تجزیه و تحلیل 29 مطالعه نشان داد که افرادی که چای سبز می نوشند حدود 42٪ کمتر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را نشان می دهند.

بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که نوشیدنی های چای سبز احتمال ابتلا به انواع مختلفی از سرطان را ندارند، اما برای تأیید این تأثیرات نیاز به تحقیقات با کیفیت بیشتر. برای به دست آوردن بیشترین مزایای سلامتی، از اضافه کردن شیر به چای خودداری کنید. برخی مطالعات حاکی از آن است که می تواند مقداری آنتی اکسیدان را در بعضی از چایها کاهش دهد.

خلاصه
چای سبز دارای آنتی اکسیدانهای قدرتمندی است که ممکن است در برابر سرطان محافظت کند. مطالعات متعدد نشان می دهد که نوشیدنی های چای سبز خطر کمتری از انواع مختلف سرطان دارند.

 

5. ممکن است مغز را از پیری محافظت کند

Prevent aging with green tea

چای سبز نه تنها می تواند عملکرد کوتاه مدت مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد بلکه ممکن است با افزایش سن از مغز شما نیز محافظت کند. بیماری آلزایمر یک بیماری عصبی شایع و شایع ترین علت زوال عقل در بزرگسالان مسن است. بیماری پارکینسون یکی دیگر از بیماریهای متداول عصبی است که منجر به مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز می شود. مطالعات متعددی نشان می دهد که ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی بر روی نورونها در لوله های آزمایش و مدل های حیوانات داشته باشند، احتمالاً خطر زوال عقل را کاهش می دهد.

خلاصه
ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی روی مغز داشته باشند. آنها ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل ، یک اختلال عصبی تولیدی شایع در بزرگسالان مسن را کاهش دهند.

 

6. ممکن است باعث کاهش بوی بد دهان شود

May reduce bad breath

کاتچین موجود در چای سبز فوایدی برای سلامت دهان و دندان نیز دارد. مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که کاتچین ها می توانند رشد باکتریها را سرکوب کنند ، به طور بالقوه خطر عفونت ها را کاهش می دهد. Streptococcus mutans یک باکتری رایج در دهان است. این ماده باعث ایجاد پلاک می شود و در پیشگیری از حفره ها و پوسیدگی دندان نقش اصلی دارد. مطالعات نشان می دهد که کاتچین موجود در چای سبز می تواند مانع از رشد باکتریهای دهانی در آزمایشگاه شود ، اما هیچ مدرکی نشان نمی دهد که نوشیدن چای سبز اثرات مشابهی دارد. با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چای سبز باعث کاهش بوی بد دهان می شود.

خلاصه
کاتچین موجود در چای سبز ممکن است رشد باکتری ها در دهان را مهار کند و خطر بوی بد دهان را کاهش می دهد.

 

حتما بخوانید :   چای سبز و خواص آن را بیشتر بشناسید

7. ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند

May help prevent type 2 diabetes

میزان ابتلا به دیابت در دهه های اخیر رو به افزایش است. این وضعیت در حال حاضر حدود 1 در 10 آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است. دیابت شامل بالا رفتن سطح قند خون است که ممکن است در اثر مقاومت به انسولین یا عدم توانایی در تولید انسولین ایجاد شود. مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه در مورد افراد ژاپنی نشان داد که افرادی که بیشترین چای سبز نوشیده اند ، تقریباً 42٪ از خطر ابتلا به دیابت پایین تر بودند. طبق بررسی 7 مطالعه با تعداد 286،701 نفر ، افراد چای نوشیدنی 18٪ خطر ابتلا به دیابت را داشتند.

خلاصه
برخی از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که چای سبز ممکن است باعث کاهش خفیف قند خون شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

 

8. ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک کند

Cardiovascular diseases

بیماریهای قلبی عروقی ، از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی ، دلایل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است برخی از عوامل اصلی خطر این بیماری ها را بهبود ببخشد ، که شامل بهبود کلسترول تام و کلسترول LDL (بد) نیز می شود. چای سبز همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را افزایش می دهد و باعث می شود ذرات LDL از اکسیداسیون که بخشی از مسیر بیماری های قلبی است ، محافظت می کند. با توجه به تأثیرات مفید بر روی عوامل خطر ، ممکن است تعجب آور نباشد که افرادی که چای سبز می نوشند ، خطر ابتلا به مرگ در اثر بیماری قلبی و عروقی 31٪ کمتر دارند.

خلاصه
چای سبز ممکن است کلسترول کل و LDL (بد) را کاهش دهد و همچنین ذرات LDL را از اکسیداسیون محافظت کند. مطالعات نشان می دهد افرادی که چای سبز می نوشند خطر کمتری از بیماری قلبی عروقی دارند.

 

9. ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند

May help you lose weight

با توجه به اینکه چای سبز می تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را تقویت کند ، منطقی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند. مطالعات متعددی نشان می دهد که چای سبز ممکن است به کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم کمک کند. یکی از این مطالعات یک مطالعه کنترل شده تصادفی 12 هفته ای بود که شامل 240 فرد مبتلا به چاقی بود. در این مطالعه ، افراد گروه چای سبز در مقایسه با گروه کنترل از نظر درصد چربی بدن ، وزن بدن ، دور کمر و چربی شکم کاهش معنی داری داشتند. با این حال ، برخی از مطالعات از نظر آماری افزایش قابل توجهی در کاهش وزن با چای سبز نشان نمی دهند ، بنابراین محققان برای تأیید این اثر باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

خلاصه
برخی از مطالعات نشان می دهد که چای سبز ممکن است منجر به کاهش وزن شود. این امر به ویژه در کاهش چربی های خطرناک شکم مؤثر است.

 

10. ممکن است به شما در زندگی طولانی تر کمک کند

May help you live longer

با توجه به اینکه برخی ترکیبات موجود در چای سبز ممکن است به محافظت در برابر سرطان و بیماری های قلبی کمک کند ، منطقی است که می تواند به شما در طولانی مدت زندگی کمک کند. در یک مطالعه، محققان 40.530 بزرگسال ژاپنی را در طی 11 سال مورد مطالعه قرار دادند. کسانی که بیشترین چای سبز را نوشیدند – 5 یا بیشتر فنجان در روز – به طور قابل توجهی کمتر از مرگ در طی دوره مطالعه :

  • مرگ و میر همه علل : در زنان 23٪ کمتر ، در مردان 12٪ کمتر است.
  • مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی : در خانمها 31٪ پایین ، 22٪ در مردان پایین است.
  • مرگ ناشی از سکته مغزی : در زنان 42٪ کمتر ، در مردان 35٪ کمتر است.

یک مطالعه دیگر که شامل 14001 فرد پیر ژاپنی است، دریافتند که افرادی که بیشترین چای سبز نوشیدند 76 درصد کمتر در طی دوره 6 ساله مطالعه جان خود را از دست دادند.

خلاصه
مطالعات نشان می دهد افرادی که چای سبز می نوشند ممکن است طولانی تر از افرادی که نیستند زندگی کنند.

 

منبع : ترجمه شده از سایت healthline

 

برای مشاهده و خرید چای سبز کلیک کنید

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.