12 کتاب برتر جهان

بهترین کتاب های جهان

منتقدان ادبی، مورخان، خوانندگان مشتاق و حتی خوانندگان معمولی، نظرات متفاوتی درباره اینکه کدام رمان واقعاً “بهترین کتاب نوشته شده” است، ارائه خواهند داد. آیا این رمان یک رمان تخیلی است که زبانی زیبا و فریبنده بیان شده است؟ یا واقع گرایانه است؟

رمانی که تأثیر اجتماعی بی نظیری داشته است؟ یا کسی که با ظرافت بیشتری بر جهان تأثیر گذاشته است؟ در اینجا لیستی از 12 رمان را برای شما آورده  ایم، این کتاب ها شده به دلایل مختلف جزو بزرگترین آثار ادبیات به شمار می آیند.

توصیه ی ما به شما این است که قبل از خواندن یکی از این کتاب ها حتما یک لیوان قهوه ی اسپرسو میل کنید، تا هم کارایی مغزتان بهتر شود و هم از خواندن کتاب حداکثر لذت را ببربد. این مقاله توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ مائده قادری از سایت britannica ترجمه و گردآوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

 

1. کتاب آنا کارنینا

کتاب آنا کارنینا

هر طرفدار داستان هایی که شامل موضوعات هیجان انگیز مانند زنا، قمار، توطئه های زوجین، و همچنین فئودالیسم روسی باشد، بلافاصله آنا کارنینا را در اوج لیست “بزرگترین رمان ها” خود قرار می دهد. و این دقیقاً همان رده بندی است که نشریاتی مانند مجله تایم از زمان انتشار کامل این رمان در سال 1878 به آن اعطا کرده اند.

این کتاب توسط داستان نویس برجسته روسی، لئو تولستوی نوشته شده است، تولستوی داستان برجسته هشت قسمتی دو شخصیت اصلی را روایت می کند: زن خانه دار ناراضی، تیتر آنا، که با معشوق جوان خود فرار می کند، و یک صاحب زمین  به نام کنستانتین لوین، که برای ایمان و فلسفه مبارزه می کند.

تولستوی بحث های متفکرانه ای راجع به عشق، درد و خانواده در جامعه روسیه با کارکتر های قابل توجهی از شخصیت هایی که به دلیل انسانیت واقع بینانه شان مورد توجه قرار می گیرند، شکل می دهد. این رمان به ویژه در برخورد با زنان انقلابی بود و تعصبات و معضلات اجتماعی آن زمان را با احساسات زنده به تصویر می کشید.

 

2. کتاب کشتن مرغ مقلد

کتاب کشتن مرغ مقلد

کشتن مرغ مقلد، این کتاب یکی از بسیاری از مواردی است که به اثر کلاسیک هارپر لی  در سال 1960 نسبت داده شده است. این رمان در سال 1961 جایزه پولیتزر را از آن خود کرد و سال بعد به یک فیلم برنده اسکار تبدیل شد.

انتشارات مرکزی بزرگ  گروه کتاب هارپر لی، اعتقاد بر این داشت که او یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان موجود در جهان است. هارپر لی فقط یک رمان مشهور منتشر کرد (تا اینکه دنباله جنجالی آن درست در سال 2015 درست قبل از مرگ او منتشر شد.

کشتن مرغ مقلد در سال 1960 منتشر شد و به عنوان یک کتاب مهم در ادبیات شناخته شد. این رمان نژادپرستی در جنوب آمریکا را از طریق چشمان گشاده معصوم یک دختر جوان باهوش به نام ژان لوئیز (“پیشاهنگ”) فینچ بررسی می کند.

شخصیت های برجسته آن، به ویژه وکیل دلسوز و عادل پدر و آتیکوس فینچ، در زمانی که تنش ها در مورد نژاد پرستی زیاد بود، به عنوان الگو عمل کردند و دیدگاه ها را در ایالات متحده تغییر دادند.

کشتن مرغ مقلد در سال 1961 جایزه پولیتزر را برای ادبیات داستانی بدست آورد و در سال 1962 به یک فیلم برنده اسکار تبدیل شد و به داستان و شخصیت های آن حیات و نفوذ بیشتری در حوزه اجتماعی آمریکا داد.

 

3. کتاب گتسبی بزرگ

کتاب گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ اسکات فیتزجرالد به عنوان یکی از بزرگترین متون برای آشنایی دانش آموزان با هنر انتقادی خواندن ادبیات مشهور است. این رمان از دیدگاه مرد جوانی به نام نیک کاراوی نقل شده است که اخیراً به شهر نیویورک نقل مکان کرده است و با همسایه عجیب و غریب و جدید و مرموز خود، جی گتسبی دوست شده است.

گتسبی گریت نگاهی به درون دوران جاز در دهه 1920 در تاریخ ایالات متحده دارد و در عین حال ایده “رویای آمریکایی” را نقد می کند. شاید مشهورترین جنبه رمان، هنر جلد آن باشد – چهره ای مسخ کننده به آسمان آبی تیره شب و نور از منظره شهر – تصویری که با پیکربندی کمی متفاوت، در متن خود به عنوان نماد نیز یافت می شود.

 

4. کتاب صد سال تنهایی

کتاب صد سال تنهایی

گابریل گارسیا مارکز، نویسنده فقید کلمبیایی، مشهورترین اثر خود را با عنوان “صد سال تنهایی” در سال 1967 منتشر کرد. این رمان داستان هفت نسل از خانواده بوئندیا را روایت می کند و تأسیس شهر ماکوندو آن ها را تا نابودی همراه با آخرین مورد از فرزندان خانواده دنبال می کند.

حتما بخوانید :   معرفی کتاب 1984 اثر جورج اورول

به شیوه ای خارق العاده، رمان ژانر رئالیسم جادویی را با تأکید بر ماهیت خارق العاده چیزهای عادی در حالی که چیزهای عرفانی رایج نشان داده شده است، کاوش می کند. مارکز شیوع و قدرت افسانه و داستان عامیانه را در ارتباط تاریخ و فرهنگ آمریکای لاتین برجسته می کند.

این رمان جوایز زیادی را برای مارکز به ارمغان آورد و منجر به افتخار نهایی وی برای جایزه نوبل ادبیات در سال 1982 برای کل مجموعه کارهایش شد، که صد سال تنهایی غالباً پیروزترین اثر وی است.

 

5. کتاب یک گذرگاه به هند

کتاب یک گذرگاه به هند

ای، ام ، فاستر، در رمان خود «گذرگاهی به هند» را پس از سفرهای متعدد به این کشور در طول زندگی خود نوشت. این کتاب در سال 1924 منتشر شد و پیرو یک پزشک مسلمان هندی به نام عزیز و روابط وی با یک استاد انگلیسی، سیریل فیلدینگ و یک معلم ملاقات کننده انگلیسی به نام آدلا کوئستد است.

هنگامی که آدلا معتقد است عزیز هنگام سفر به غارهای مارابار در نزدیکی شهر خیالی چاندراپور، جایی که داستان در آن جریان دارد، به او تعرض کرده است، تنش ها بین جامعه هند و جامعه استعمار انگلیس افزایش می یابد.

امکان دوستی و ارتباط بین مردم انگلیس و هند، علی رغم اختلاف فرهنگی و تنش های شاهنشاهی، در این درگیری بررسی می شود. توصیف های رنگارنگ رمان از طبیعت، چشم انداز هند و قدرت مجازی که در متن به آن ها داده می شود، آن را به عنوان یک اثر داستانی عالی قوام می بخشد.

 

6. کتاب مرد نامرئی

کتاب یک گذرگاه به هند

رالف الیسون، مرد نامرئی، که اغلب با رمان علمی-تخیلی H.G. Wells ، تقریباً همین نام اشتباه گرفته می شود، یک رمان پیشگام در بیان هویت برای مرد آمریکایی آفریقایی تبار است. راوی این رمان، مردی که هرگز نامی از او برده نمی شود اما معتقد است که از نظر اجتماعی “غیرقابل مشاهده” است، داستان حرکت خود را از جنوب به کالج و سپس به شهر نیویورک تعریف می کند.

در هر مکان او با سختی و تبعیض شدید مواجه می شود.  در یک کار، روابط و جنبش های اجتماعی مشکوک در یک ذهنیت منحرف و اثیری سقوط می کند. این رمان به دلیل سبک سورئال و تجربی خود در نوشتن که نمادهای پیرامون هویت و فرهنگ آمریکایی آفریقایی تبار را مورد بررسی قرار می دهد، مشهور است. مرد نامرئی در سال 1953 برنده جایزه ملی کتاب داستانی ایالات متحده شد.

 

7. کتاب دون کیشوت

کتاب دون کیشوت

دون کیشوت، ساخته میگل دو سروانتس، شاید تأثیرگذارترین و شناخته شده ترین اثر ادبیات اسپانیا، برای اولین بار در سال 1615 به طور کامل منتشر شد. رمان، که به طور منظم به عنوان یکی از بهترین آثار ادبی در تمام دوران شناخته می شود، داستان مردی که نامش “دون کیشوت د لا منچا” است و با وسواس زیادی نسبت به رمان های عاشقانه درباره جوانمردی برای احیای این رسم و تبدیل شدن به یک قهرمان تبدیل می شود.

شخصیت دون کیشوت به یک بت تبدیل شده و تا حدودی به یک شخصیت کهن الگویی تبدیل شده است و از زمان انتشار رمان، بر بسیاری از کارهای مهم هنری، موسیقی و ادبیات تأثیر می گذارد.

متن به قدری تأثیرگذار بوده است که کلمه ای کیشوتیک، مبتنی بر شخصیت دون کیشوت، برای توصیف شخصی ایجاد شده است که ” احمقانه و غیر عملی به ویژه در دستیابی به آرمان ها؛ به ویژه : با ایده های بلند عاشقانه عجیب و غریب یا اقدام جوانمردانه مشخص شده است. ”

 

8. کتاب دلبند

کتاب دلبند

رمان معنوی و دلهره آور تونی موریسون در سال 1987 داستان یک برده فراری به نام سته را روایت می کند که در سال 1873 به سینسیناتی، اوهایو فرار کرده است. این رمان آسیب های برده داری را حتی پس از آزادی به نمایان می گذارد.

گناه و احساس عاطفی سته را به تصویر می کشد بعد از اینکه فرزند خودش را که او را معشوق نامید، کشت تا او را از زندگی برده ای دور نگه دارد. یک شخصیت طیفی در زندگی شخصیت ها ظاهر می شود و با همان نام کودک روبرو می شود، درد و رنج خانواده را تجسم می بخشد و احساسات و گذشته آن ها را اجتناب ناپذیر می کند.

حتما بخوانید :   زندگینامه مارلون جیمز

این رمان به دلیل پرداختن به تأثیرات روانشناختی برده داری و اهمیت خانواده و جامعه در بهبودی مورد ستایش قرار گرفت. دلبند در سال 1988 جایزه پولیتزر را به دلیل ادبیات داستانی دریافت کرد.

 

9. کتاب خانم دالووی

کتاب دلبند

خانم دالووی، ویرجینیا وولف، که احتمالاً منحصر به فردترین رمان این لیست است، دقیقاً یک روز از زندگی یک جامعه اجتماعی انگلیس به نام کلاریسا دالووی را توصیف می کند. این رمان با استفاده از ترکیبی از روایت شخص سوم و افکار شخصیت های مختلف، از سبک آگاهی از تمام جریان استفاده می کند. نتیجه این سبک، نگاهی کاملاً شخصی و آشکار به ذهن شخصیت هاست، زیرا رمان بیشتر به شخصیت متکی است و نه برای طرح داستانش.

افکار شخصیت ها شامل پشیمانی ها و افکار مداوم گذشته، مبارزات آن ها با بیماری روانی و استرس پس از سانحه ناشی از جنگ جهانی اول و تأثیر فشارهای اجتماعی است. سبک، موضوع و موقعیت زمانی منحصر به فرد رمان، آن را به یکی از معتبرترین و مورد توجه ترین آثار در تمام دوران تبدیل کرده است.

 

10. کتاب همه چیز فرو می پاشد

کانون غربی “ادبیات بزرگ” اغلب بر نویسندگانی متمرکز است که از آمریکای شمالی یا اروپا می آیند و اغلب نویسندگان برجسته و ادبیات شگفت انگیز دیگر مناطق جهان را نادیده می گیرند. همه چیز فرو می پاشد اثر چینوا آ چه به، در سال 1958 چیکیاپ شده است و یکی از این آثار ادبیات آفریقایی است که باید بر تعصب برخی محافل ادبی غلبه کند و یکی از آن ها است که با وجود آن توانسته است در سراسر جهان به رسمیت شناخته شود.

این رمان پس از یک مرد ایگبو به نام، اوکونکوا ، در توصیف خانواده اش، دهکده ای در نیجریه  آن زندگی می کند و تأثیرات استعمار انگلیس بر کشور زادگاهش است. این رمان نمونه ای از ادبیات پسااستعماری آفریقا است، ژانری که از اواسط دهه 1900 به بعد اندازه و شناخت بیشتری پیدا کرده است زیرا مردم آفریقا توانسته اند داستان های غالباً ناشناخته امپریالیسم خود را از منظر مستعمرات به اشتراک بگذارند. این رمان اغلب برای خواندن در دوره های ادبیات جهان و مطالعات آفریقایی اختصاص داده می شود.

 

11. کتاب جین ایر

کتاب همه چیز فرو می پاشد

جین ایر اثر شارلوت برونته، رمان دیگری است که اغلب برای مطالعه در مدرسه تعیین می شد. این کتاب در ابتدا در سال 1847 با نام مستعار Currer Bell  منتشر شد تا واقعیت زن بودن نویسنده را پنهان کند.

خوشبختانه از سال 1847 در ادبیات چیزهای زیادی در مورد زنان تغییر کرده است و برونته اکنون اعتباری را که شایسته آن است برای یکی از پیشگامانه ترین رمان های تاریخ زنان دریافت می کند. در زمانی که نویسنده احساس کرد مجبور است هویت واقعی خود را پنهان کند، جین ایر داستانی از فردگرایی برای زنان ارائه داد.

شخصیت مشهور رمان از یتیم و فقیر شدن به یک زن موفق و مستقل تبدیل می شود. این اثر ترکیبی از مضامین ادبیات گوتیک و ویکتوریا است و با تمرکز بر رشد حساسیت جین با کنش و نوشتار درونی، انقلابی در هنر رمان ایجاد می کند.

 

12. کتاب رنگ بنفش

کتاب رنگ بنفش

گرچه رمان نامه ای (رمانی به شکل نامه هایی که توسط یک یا چند شخصیت نوشته شده است) بیشترین محبوبیت را قبل از قرن نوزدهم داشت، آلیس واکر با این رمان برنده جایزه پولیتزر و جایزه کتاب ملی در سال 1982 قهرمان سبک شد.

این داستان در جنوب آمریکا پس از جنگ داخلی رخ داده است و دختر جوان آفریقایی-آمریکایی به نام سلی را در بزرگسالی در نامه هایی که برای خدا و خواهرش نتی می نویسد دنبال می کند. سلی با سوء استفاده جنسی توسط پدرش و سرانجام شوهرش روبرو می شود و رنج و رشد خود و همچنین دوستان و خانواده اش را شرح می دهد.

این رمان از طریق گروه بندی شخصیت های محروم و آسیب دیده که با گذشت زمان، رشد می کنند و زندگی خود را شکل می دهند، موضوعات تبعیض جنس، نژادپرستی، جنسیت، گرایش جنسی و معلولیت را بررسی می کند.

این داستان در سال 1985 در یک فیلم کاندیدای اسکار اقتباس شد که علی رغم تحسین گسترده منتقدان، در بین 11 جایزه ای که نامزد شده بود، مورد بی مهری قرار گرفت.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.