معرفی کتاب 1984 اثر جورج اورول

کتاب 1984

آنچه که کتاب ‘1984’ اثر جورج اورول، با آنکه ۷۰ سال از انتشار آن می گذرد، درباره جهان امروز به ما می گوید. طبق گفته های دکتر استفان گروگینگ، داتشگاه واشنگتن : هفتاد سال پیش، اریک بلر، با نام مستعار جورج اورول، کتاب “1984” را منتشر کرد. این کتاب امروزه به طور کلی به عنوان یک داستان کلاسیک  تلقی می شود.

این رمان داستان وینستون اسمیت، یک دیوان سالار بیچاره میانسال را روایت می کند که در اقیانوسیه زندگی می کند. اقیانوسیه جایی است که تحت نظارت مداوم اداره می شود. حتی اگر هیچ قانونی وجود نداشته باشد، یک نیروی پلیس ، “پلیس اندیشه” و پوسترها به طور مداوم یادآور می شوند که “برادر بزرگ شما را تماشا می کند”.

اسمیت در وزارت حقیقت کار می کند و کار او بازنویسی گزارش ها در روزنامه های گذشته برای مطابقت با واقعیت موجود است. اسمیت در یک وضعیت ثابت عدم اطمینان زندگی می کند. او مطمئن نیست که آن سال در واقع 1984 است.

اگرچه گزارش رسمی این است که اقیانوسیه همیشه در حال جنگ با اوراسیا بوده است، اما اسمیت کاملاً مطمئن است که او به یاد می آورد که فقط چند سال پیش آن ها در حال جنگ با شرق شرقی بودند که اکنون متحد ثابت و وفادار آن ها اعلام شده است. جامعه ای که در “1984” به تصویر کشیده شده است جامعه ای است که در آن کنترل اجتماعی از طریق اطلاعات و نظارت غیرقانونی انجام می شود. من به عنوان دانشمند فرهنگ تلویزیون و صفحه نمایش، استدلال می کنم که تکنیک ها و فن آوری های توصیف شده در رمان در دنیای امروز بسیار زیاد است. این مقاله توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ مائده قادری از سایت theconversation ترجمه و گردآوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

 

‘1984’ به عنوان یک اثر تاریخی

یکی از فن آوری های کلیدی نظارت در رمان “تل اسکرین ها” است.دستگاهی که شباهت زیادی به تلویزیون خودمان دارد. این تلسکرین یک کانال واحد از برنامه های خبری ، تبلیغاتی و سلامتی را به نمایش می گذارد. از دو جنبه مهم با تلویزیون خودمان متفاوت است: خاموش کردن غیرممکن است و صفحه نمایش نیز بینندگان آن را تماشا می کند.

تلسکرین در یک دوربین تلویزیونی و نظارتی است. در رمان ، شخصیت اسمیت هرگز مطمئن نیست که آیا به طور فعال از طریق صفحه تلسکوپ تحت نظارت قرار گرفته است. یک عکس تبلیغاتی از مجموعه تلویزیونی مجموعه تلویزیونی “Studio One” مجموعه تلویزیونی CBS ، نمایش تلویزیونی “1984” جورج اورول را به تصویر می کشد.

صفحه تلسکوپی اورول بر اساس فناوری های تلویزیونی بود که پیش از جنگ جهانی دوم پیشگام بودند و به سختی می توانست به عنوان داستان علمی شناخته شود. در دهه 1930 آلمان از سیستم ویدئو تلفن استفاده می کرد و برنامه های تلویزیونی از قبل در مناطقی از ایالات متحده ، بریتانیا و فرانسه پخش می شد.

 

موضوع کتاب 1984

 

گذشته، حال و آینده

خوانش غالب “1984” این بوده است که پیش بینی وحشتناکی از آنچه می تواند باشد ، بود. به گفته امبرتو اکو ، مقاله نویس ایتالیایی ، “حداقل سه چهارم آنچه اورول روایت می کند ، مدینه فاضله منفی نیست ، بلکه تاریخ است.” علاوه بر این ، محققان همچنین اظهار داشته اند که “1984” چقدر وضوح موجود را توصیف می کند.

حتما بخوانید :   12 کتاب برتر جهان

در سال 1949 ، هنگام نوشتن رمان ، آمریکایی ها به طور متوسط ​​چهار ساعت و نیم تلویزیون در روز تماشا می کردند. در سال 2009 ، تقریباً دو برابر این در سال 2017 ، تماشای تلویزیون کمی کمتر بود ، یعنی هشت ساعت ، بیشتر از ما در خواب. در ایالات متحده اطلاعات منتقل شده از صفحه های تلویزیون قسمت عمده ای از زندگی اجتماعی و روانی مردم را تشکیل می دهد.

 

‘1984’ به عنوان امروز

با این حال ، در سال 1984 ، در ایالات متحده پوشش تحسین برانگیزی وجود داشت که دیستوپی رمان محقق نشده بود. اما محقق مطالعات رسانه ای مارک میلر استدلال کرد که چگونه شعار معروف کتاب “برادر بزرگ شما را تماشا می کند” به تلویزیون “برادر بزرگ شما هستید ، تماشا می کنید” تبدیل شده است.

میلر استدلال کرد که تلویزیون در ایالات متحده سازگاری متفاوت از آنچه در رمان به تصویر کشیده است را آموزش می دهد. در رمان ، از صفحه نمایش تلس برای تولید انطباق با حزب استفاده شده است. در استدلال میلر ، تلویزیون از طریق تبلیغات و همچنین تمرکز بر افراد مشهور و ثروتمند ، مطابقت با یک سیستم مصرف خشن دارد. این همچنین از طریق پیام هایی در مورد معنای موفقیت و فضایل کار سخت ، بهره وری بی پایان را ارتقا می دهد.

بسیاری از بینندگان  خود را در برابر آنچه در تلویزیون می بینند مطابقت می دهند، مانند لباس، روابط و رفتار. به گفته میلر، تلویزیون “معیار خودسنجی معمول” را تعیین کرده است.

نوعی نگرانی ماورا الطبیعه توسط اسمیت در رمان وجود دارد، مبنی بر اینکه هر حرکت نادرست یا فکر غلطی پلیس اندیشه را به توجه خواهد کرد و آن ها سراغ او خواهد فرستاد و در عوض در بینندگان تلویزیونی که میلر آن ها را “یک نظاره گر بی اثر” توصیف می کند، بروز می کند. به عبارت دیگر، بینندگان خود را تماشا می کنند تا از مطابقت خود با دیگران که در صفحه مشاهده می کنند، اطمینان حاصل کنند.

این هوشیاری بی اثر می تواند وجود داشته باشد زیرا تلویزیون به بینندگان اجازه می دهد غریبه ها را بدون دیده شدن تماشا کنند. محقق جوشوا میروویتز نشان داده است که انواع برنامه های حاکم بر تلویزیون آمریکا که شامل اخبار، طنزها، درام ها می شود با نگاه کردن به زندگی خصوصی دیگران رایج شده است.

 

معرفی کتاب 1984

 

کنترل رفتار

در کنار افزایش مداوم “تلویزیون  واقعیت آن” ، تلویزیون که از دهه 60 با “دوربین مخفی”، “یک خانواده آمریکایی”، “افراد واقعی”، “پلیس ها” و “دنیای واقعی ، تلویزیون نیز نوعی نظارت تصویری را اعمال می کند.

به عنوان مثال، شاید فقط یک بازاریابی هوشمندانه به نظر برسد که یکی از طولانی ترین و محبوب ترین نمایش های تلویزیونی در جهان تحت عنوان “برادر بزرگ” باشد. در رمان به نوعی نظارت خیرخواهانه را به دنبال دارد که “بزرگ برادر” به معنای نشان دادن آن بود: “ما شما را تماشا می کنیم و از شما مراقبت خواهیم کرد.”

اما برادر بزرگ عنوان یک واقعیت نمایشی، آزمایشی در کنترل و اصلاح رفتار است. با درخواست از شرکت کنندگان برای نمایش زندگی خصوصی خود، نمایش هایی مانند “برادر بزرگ” خودسنجی را تشویق می کنند و مطابق با هنجارهای اجتماعی ادراک شده یا نقش هایی که هنجارهای درک شده را به چالش می کشند، رفتار می کنند.

حتما بخوانید :   زندگینامه مارلون جیمز

استرس اجرای 24 ساعته 7 روز در “برادر بزرگ” باعث شده است تا این نمایش تیمی از روانشناسان را به خدمت بگیرد. محقق تلویزیونی آنا مک کارتی و دیگران نشان داده اند که ریشه های تلویزیون واقعیت را می توان به روانشناسی اجتماعی و آزمایشات رفتاری پس از جنگ جهانی دوم، که برای کنترل بهتر مردم طراحی شده اند، جستجو کرد. به عنوان مثال، استنلی میلگرام، روانشناس دانشگاه ییل، ​​تحت تأثیر “دوربین مخفی” قرار گرفت.

در نمایش “دوربین مخفی” دوربین ها در مکان هایی پنهان می شدند که می توانستند از مردم در شرایط غیرمعمول فیلم برداری کنند. میلگرام مجذوب “دوربین مخفی” بود و از مدل مشابهی برای آزمایشات خود استفاده کرد. شرکت کنندگان وی از اینکه تحت نظارت هستند یا بخشی از یک آزمایش بود آگاهی نداشتند.

مانند بسیاری دیگر در پس از جنگ جهانی دوم، میلگرام به آنچه می توانست تعداد زیادی از مردم را مجبور به “پیروی از دستورات” و شرکت در اقدامات نسل کشی کند، علاقه مند بود. “آزمایش های کنترل” وی نشان داد که تعداد زیادی از شرکت کنندگان حتی اگر با اکراه، از دستور مقامات معتبر برای صدمه زدن به شخص دیگر اطاعت می کنند.

در حالی که نمایش های تلویزیونی واقعیت معاصر به شرکت کنندگان دستور نمی دهند که مستقیماً به یکدیگر آسیب برسانند، آن ها اغلب به عنوان یک آزمایش اجتماعی در مقیاس کوچک تنظیم می شوند که اغلب شامل رقابت شدید یا حتی بی رحمی است.

 

خلاصه کتاب 1984

 

نظارت در زندگی روزمره

همچنین دقیقاً مانند رمان  نظارت تصویری همه جا در اینجا موجود است. تلویزیون مدار بسته تقریباً در همه زمینه های زندگی آمریکایی ها وجود دارد، از جمله، مراکز حمل و نقل و شبکه ها، مدارس، سوپرمارکت ها، بیمارستان ها و پیاده روهای عمومی، بدون ذکر افسران اجرای قانون و وسایل نقلیه آن ها.

فیلم های نظارتی از این دوربین ها بعنوان ماده اولیه تلویزیون، بیشتر در اخبار، اما همچنین در نمایشهایی مانند “Most Wanted America” ​​، “Right This Minute”  و سایر موارد، به عنوان ماده اولیه تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از بینندگان بدون تردید این عمل را مشروع می پذیرند.

 

چهره دوستانه نظارت

تلویزیون واقعیت چهره دوستانه نظارت است. به بینندگان کمک می کند فکر کنند که نظارت فقط برای کسانی که آن را انتخاب می کنند یا برای مجرمان اتفاق می افتد. در حقیقت، این بخشی از فرهنگ استفاده گسترده تلویزیونی است، که آنچه جرم شناس نروژی، توماس ماتیسن، “جامعه بیننده” نامیده است، ایجاد کرده است که در آن بسیاری افراد معدودی را تماشا می کنند.

از نظر ماتیسن، جامعه بیننده صرفاً طرف دیگر جامعه نظارتی است، که در رمان اورول بسیار مناسب توصیف شده است. جایی که تعداد کمی از آن ها تماشا می کنند.

و در آخر رمان 1984 جورج اورل یک رمان فوق العاده است که در آن جامعه ای کنترل پذیر را نشان می دهد. در این رمان ترس به راحتی احساس می شود. توصیه می کنیم که قبل از خواندن این رمان یک لیوان قهوه اسپرسو میل کنید، چرا که با شروع مطالعه به قدری میخکوب می شوید که می خواهید کتاب را تا صفحه ی آخر مطالعه کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.