زندگینامه مارلون جیمز

زندگینامه مارلون جیمز

مارلون جیمز برای کتاب “خلاصه ای از تاریخ هفت قتل” برنده جایزه بوکر در سال 2015 برای  شد و او را به عنوان اولین نویسنده جامائیکایی تبدیل کرد که معتبرترین جایزه ادبی انگلستان را به خانه خود برد. در این اثر، جیمز قصه پردازی استادانه و مهارت درخشان در شخصیت پردازی و جزئیات را برای ساختن یک رمان جسورانه از جاه طلبی و دامنه خیره کننده ترکیب می کند.

او از طریق دیدگاه های راویان و ژانرهای مختلف تاریخ جامائیکا را کاوش می کند: هیجان سیاسی، بیوگرافی شفاهی و واحد کلاسیک با گشت و گذار در سوء قصد به نوازنده موسیقی، باب مارلی، و همچنین مقابله با تاریخ ناگفته جامائیکا در دهه 1970، نبردهای مخفیانه خود کشور در طول جنگ سرد.

جیمز از تأثیرات متنوع تراژدی یونان، ویلیام فاکنر، رمان نویس جناییلس آنجلس جیمز الروی، شکسپیر، بتمن و مردان ایکس نام برد. میشیکو کاکوتانی در حال نوشتن برای نیویورک تایمز، در مورد تاریخچه مختصر هفت قتل گفت: “این کتاب به معنای واقعی کلمه حماسی است: جادو، افسانه ای، فوق العاده ، عظیم و سرگیجه آور و پیچیده است.

این کتاب همچنین خشن، متراکم، خشن، سوزاننده، طنز تلخ، نشاط آور و طاقت فرسا است که این شاهدی بر جاه طلبی و استعداد عجیب آقای جیمز است. ” علاوه بر جایزه  بوکر، خلاصه ی تاریخچه هفت کشتار برنده جایزه کتاب آمریکایی، جایزه کتاب آنیسفیلد-گرگ، جایزه OCM Bocas برای ادبیات کارائیب، جایزه کتاب مینه سوتا و نامزد نهایی حلقه منتقدان کتاب ملی شد. این مقاله توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ مائده قادری از سایت barclayagency ترجمه و گردآوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

حتما بخوانید :   12 کتاب برتر جهان

 

مارلون جیمز

 

جوایز مارلون جیمز

اولین رمان مارلون جیمز، شیطان جان کرو، داستان مبارزات کتاب مقدس در دهکده دور افتاده جامائیکا در دهه 1950 را روایت می کند. شیطان جان کرو اگرچه 70 بار رد شد تا اینکه برای چاپ پذیرفته شد، به عنوان نامزد نهایی جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و جایزه نویسندگان مشترک المنافع و همچنین انتخاب سردبیر نیویورک تایمز شد.

رمان دوم وی، کتاب زنان شب، درباره شورش زنان برده در مزارع جامائیکایی در اوایل قرن نوزدهم است. این اثر برنده جایزه صلح ادبی دیتون 2010، جایزه کتاب مینه سوتا شد و نامزد نهایی جایزه داوران منتقدان کتاب 2010 در داستان، و همچنین جایزه تصویر NAACP بود.

داستان کوتاه و داستان نویسی جیمز در برانکس نوآر، کتاب مردان : هشتاد نویسنده درباره چگونگی مرد بودن و جاهای دیگر مورد آنتولوژی قرار گرفته و در اسکایر، گرانتا، هارپر، بررسی کارائیب از کتاب ها و سایر نشریات ظاهر شده است.

مقاله بسیار مشهور وی با عنوان “از جامائیکا تا مینه سوتا تا خودم” در مجله نیویورک تایمز منتشر شد. در اوایل سال 2016 فیلم ویروسی او آیا شما نژادپرست هستید؟ “نه” پاسخ کافی مناسبی نیست که میلیون ها بازدید داشته است.

 

جوایز مارلون جیمز

 

کتاب پرفروش وی، پلنگ سیاه، گرگ سرخ، اولین کتاب از مجموعه سه تایی ستاره تاریک است که در افسانه های آفریقا تنظیم شده است. پلنگ سیاه، گرگ سرخ نامزد نهایی جایزه کتاب ملی 2019 در گروه داستان بود و به عنوان یکی از 10 کتاب برتر واشنگتن پست در سال 2019 انتخاب شد.

همچنین جایزه ری برادبری برای داستان های علمی، تخیلی و ادبیات داستانی را از لس آنجلس دریافت کرد جایزه کتاب آنجلس تایمز و جایزه لوکوس 2020 بخش کتاب های رعب آور به وی اهدا شد. جیمز میزبان پادکست ادبیات با جیک موریسی به نام مارلون و جیک افراد مرده را می خواند.

حتما بخوانید :   معرفی کتاب 1984 اثر جورج اورول

مارلون جیمز در سال 1970 در کینگستون، جامائیکا متولد شد. وی در سال 1991 از دانشگاه وست هندوستان در رشته زبان و ادبیات فارغ التحصیل شد و در سال 2006 از دانشگاه ویلکس در پنسیلوانیا با درجه فوق لیسانس در زمینه نویسندگی خلاق فارغ التحصیل شد. وی در مینیاپولیس، مینه سوتا زندگی می کند و در کالج Macalester به تدریس زبان انگلیسی و نویسندگی  به صورت خلاقانه می پردازد.

در سال 2018 مارلون جیمز جایزه آکادمی هنر و ادبیات آمریکا را در زمینه ادبیات دریافت کرد. در آوریل 2019 وی به عنوان یکی از 100 نفر با نفوذ تر مجله تایم در سال 2019 در گروه پیشگامان، انتخاب شد.

جیمز در سخنرانی های خود به موضوعات مربوط به نویسندگی و روند نوشتن و همچنین موضوعات مربوط به تاریخ کارائیب، نژاد و جنسیت در ایالات متحده و انگلستان و خرده فرهنگ های جوانان مانند ادبیات و موسیقی مانند هیپ هاپ می پردازد.

جامائیکا علاوه بر پرورش چنین نویسنده ی مشهوری، به عنوان سرزمین چای ترش نیز شناخته می شود. چای ترش مزایای بسیاری برای سلامت انسان چه در زمینه ی لاغری و چه در زمینه های دیگر دارد.

پس هرگاه کتاب های مارلون جیمز را مطالعه کردید، به شما توصیه می کنیم که یک لیوان چای ترش بنوشید، تا هم از مزایای آن بهرمند شوید و هم هنگام مطالعه عملکرد مغزتان بهبود یابد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.