25 عادت خوب برای زندگی

25 عادت خوب برای زندگی

25 عادت خوب برای زندگی : خوشبختی برای همه افراد متفاوت به نظر می رسد. خوشبختی برای شما، شاید به معنای بودن کنار کسی ، یا داشتن دوستانی که بدون قید و شرط شما را قبول می کنند. یا آزادی برای دستیابی به عمیق ترین آرزوهای خود باشد. صرف نظر از نسخه شادی واقعی شما، داشتن یک زندگی شادتر و راضی تر در دسترس شماست. چند تغییر در عادت های منظم شما می تواند به شما در رسیدن به آن کمک کند. عادت ها مهم هستند.

اگر تا به حال سعی کرده اید یک عادت بد را ترک کنید، به خوبی می دانید که آنها چطور برنامه ریزی شده اند. خوب، عادت های خوب نیز عمیقا ریشه دوانده اند. چرا روی این کار نمی کنید که عادت های مثبت را بخشی از برنامه روزمره خود کنید؟ در اینجا نگاهی به برخی از عادات روزانه، ماهانه و سالانه  انداخته ایم. شما می توانید تلاش کنید این عادت ها را ایجاد کنید.فقط به یاد داشته باشید که شادی  برای هر کسی متفاوت است و مسیر آنها برای دستیابی به آن نیز متفاوت است.

اگر برخی از این عادت ها استرس بیشتری ایجاد می کنند یا فقط با سبک زندگی شما سازگار نیستند، آنها را رها کنید. با کمی وقت و تمرین خواهید فهمید که چه کاری برای شما مفید است و به درد شما می خورد. مقاله 25 عادت خوب برای زندگی توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ خانم مائده قادری از سایت healthline ترجمه و گرد آوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید

 

عادت های روزمره

1. لبخند بزنید

وقتی خوشحال هستید تمایل دارید لبخند بزنید. اما در واقع لبخند زدن مانند یک خیابان دو طرفه است. ما لبخند می زنیم زیرا خوشحال هستیم و لبخند زدن باعث ترشح دوپامین در مغز می شود که باعث خوشحالی ما می شود.

این بدان معنا نیست که شما مجبورید همیشه با لبخندی ساختگی که روی صورتتان گچ گرفته است دور بزنید. اما دفعه بعدی که احساس کمبود کردید، لبخند بزنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. یا سعی کنید هر روز صبح با لبخند زدن به خود در آینه شروع کنید.

 

2. ورزش کنید

ورزش فقط برای بدن شما مفید نیست بلکه می تواند ضمن افزایش عزت نفس و شادی به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند. حتی فعالیت اندکی نیزمی تواند تفاوت ایجاد کند. لازم نیست برای یک مسابقه سه گانه تمرین کنید یا از یک صخره بالا بروید- البته مگر این چیزی است که باعث خوشحالی شما می شود. نکته این است که  زیاده روی نکنید. اگر ناگهان خود را به یک روال سخت بیندازید، احتمالاً ناامید خواهید شد.

این نکات را برای شروع ورزش خود در نظر بگیرید:

 • هر شب بعد از شام در اطراف محله ی خود قدم بزنید.
 • برای یک کلاس سطح مبتدی یوگا یا تای چی ثبت نام کنید.
 • روز خود را با 5 دقیقه حرکات کششی شروع کنید. در اینجا مجموعه ای از حرکات کششی برای شروع وجود دارد.

هر فعالیت سرگرم کننده ای را که قبلاً لذت می بردید به خودتان یادآوری کنید. همچنین فعالیت هایی که همیشه می خواستید امتحان کنید، مانند گلف، بولینگ یا رقص را در نظر بگیرید.

 

3. به مقدار کافی بخوابید

هر چقدر جامعه مدرن ما را به سمت کم خوابی سوق دهد، ما می دانیم که خواب کافی حیاتی است و برای سلامتی، عملکرد مغز و زندگی عاطفی مهم است. بیشتر بزرگسالان هر شب حدود 7 یا 8 ساعت خواب نیاز دارند. اگر می بینید که در طول روز با میل به چرت زدن مبارزه می کنید یا به طور کلی احساس می کنید در حالت گیجی قرار دارید، بدن شما ممکن است به شما بگوید که به استراحت بیشتری نیاز دارد.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در ایجاد روال خواب بهتر آورده شده است:

 • چند ساعت خواب در هر شب و احساس آرامش خود را بنویسید. بعد از یک هفته، باید فکر بهتری در مورد وضعیت خود داشته باشید.
 • به رختخواب بروید و هر روز در یک ساعت مشخص، از جمله آخر هفته ها، از خواب بیدار شوید.
 • ساعت قبل از خواب را به عنوان زمان سکوت در نظر بگیرید. دوش بگیرید، کتاب بخوانید، یا کاری آرامش بخش انجام دهید. از خوردن و آشامیدن زیاد پرهیز کنید.
 • اتاق خواب خود را تاریک، خنک و ساکت نگه دارید.
 • تختخوابی مناسب خریداری کنید
 • اگر مجبور به چرت زدن هستید، سعی کنید آن را به 20 دقیقه محدود کنید.

اگر به طور مداوم در خواب مشکل دارید، با پزشک خود صحبت کنید. شما ممکن است یک اختلال خواب داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

 

4. با برنامه غذا بخورید

شما از قبل می دانید که انتخاب مواد غذایی بر سلامت کلی جسمی شما تأثیر دارد. اما برخی از غذاها همچنین می توانند وضعیت روحی شما را تحت تأثیر قرار دهند. مثلا:

 • کربوهیدرات ها باعث آزاد شدن سروتونین، هورمون ” ایجاد احساس خوب” می شوند. کربوهیدرات های ساده، غذاهای سرشار از شکر و نشاسته را به حداقل برسانید، زیرا انرژی شما را در کوتاه مدت افزایش می دهند است. کربوهیدرات های پیچیده مانند سبزیجات، لوبیا و غلات کامل بهتر هستند.
 • گوشت بدون چربی، مرغ، حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین هستند. این غذاها دوپامین و نوراپی نفرین آزاد می کنند که باعث افزایش انرژی و تمرکز می شوند.
 • غذاهای کاملاً فرآوری شده یا سرخ شده باعث می شوند احساس بی حالی به شما دست دهد. حذف وعده های غذایی نیز همینطور است.

هر روز یک غذای بهتر را انتحان و جایگزین کنید. به عنوان مثال، یک شیرینی صبحانه بزرگ و شیرین را برای مقداری ماست یونانی با میوه عوض کنید. پروتئین به شما کمک می کند تا از کاهش انرژی در اواسط صبح جلوگیری کنید. سعی کنید هر هفته یک مبادله غذایی جدید اضافه کنید.

 

5. سپاسگزار باشید

صرفاً سپاسگزار بودن می تواند روحیه شما را در کنار سایر مزایا تقویت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه اخیر دو بخشی نشان داد که تمرین قدرشناسی می تواند تأثیر مهمی در احساس امید و خوشبختی داشته باشد. هر روز را با تأیید یک چیز که از آن سپاسگزار هستید شروع کنید. این کار را می توانید در حالی که مسواک می زنید یا فقط منتظر خاموش شدن زنگ هشدار تعویض شده هستید انجام دهید. همانطور که روز خود را پشت سر می گذارید، سعی کنید مراقب چیزهای خوشایند زندگی خود باشید.

حتما بخوانید :   بهترین چای ها برای نوشیدن در هوای گرم

آنها می توانند چیزهای بزرگی باشند، مانند دانستن اینکه شخصی شما را دوست دارد یا ارتقا-شایسته ای کسب کنید. اما آنها همچنین می توانند چیزهای کوچکی باشند، مانند یک فنجان قهوه که همکارتان به شما پیشنهاد داده یا همسایه ای که برای شما دست تکان داد. شاید حتی فقط گرمای خورشید روی پوست شما باشد. با کمی تمرین حتی ممکن است از تمام نکات مثبت اطرافتان بیشتر آگاه شوید.

 

6. تعریف و تمجید کنید

تحقیقات نشان می دهد انجام مهربانی می تواند به شما در احساس رضایت بیشتر کمک کند. تعریف کردن صمیمانه یک روش سریع و آسان برای شاد کردن روز کسی است و در عین حال به شادی خود نیز روحیه می بخشد. اگر می خواهید از شخص دیگری تعریف کنید از ظاهر فیزیکی او، حتماً این کار را با احترام انجام دهید.

 

7. نفس عمیق بکشید

شما تنش دارید، شانه هایتان سنگین شده و احساس می کنید که ممکن است. زیر بار غم له بشوید همه ما این احساس را می دانیم. غریزه ممکن است به شما بگوید یک نفس عمیق و طولانی بکشید تا خود را آرام کنید. معلوم شد که این غریزه خوب است. طبق سلامت هاروارد، تمرینات تنفس عمیق می تواند به کاهش استرس کمک کند.

 

دفعه بعد که احساس استرس کردید یا بسیار خشمگین شدید، این مراحل را انجام دهید:

 1. چشمان خود را ببندید. سعی کنید یک خاطره شاد یا یک مکان زیبا را تصور کنید.
 2. از طریق بینی نفس عمیق بکشید.
 3. به آرامی از طریق دهان یا بینی بازدم خود را انجام دهید.
 4. این روند را چندین بار تکرار کنید ، تا زمانی که احساس آرامش کنید.

اگر در کشیدن نفس های آرام و آگاهانه با مشکلی روبرو هستید، سعی کنید با هر دم و بازدم تا عدد 5 در سر خود بشمارید.

 

8. لحظه های ناخوشایند را تصدیق کنید

نگرش مثبت به طور کلی چیز خوبی است، اما اتفاقات بد برای همه رخ می دهد. این فقط بخشی از زندگی است. اگر اخبار ناخوشایندی دریافت کردید، اشتباهی مرتکب شدید، یا فقط احساس کردید که سرحال نیستید، سعی نکنید خود را خوشحال نشان دهید. احساس ناراحتی را بپذیرید و اجازه دهید لحظه ای خود را تجربه کنید. سپس، تمرکز خود را به سمت آنچه شما به این احساس  وصل می کند و بهبودی  می بخشد تغییر دهید.

آیا یک تمرین تنفس عمیق کمک می کند؟ یک پیاده روی طولانی مدت؟ یا صحبت کردن با کسی دیگر؟ بگذارید زمان بگذرد و مراقب خودتان باشید. به یاد داشته باشید، هیچ کس همیشه خوشحال نیست.

 

9. دفترچه یادداشت داشته باشید

دفترچه روش خوبی برای سازماندهی افکار، تجزیه و تحلیل احساسات و برنامه ریزی شماست.  نیازی نیست که حتما نبوغ ادبی باشید تا از آن بهره مند شوید. این می تواند به سادگی یادداشت کردن چند فکر قبل از خواب باشد. اگر نوشتن برخی موارد باعث عصبی شدن شما می شود، پس از پایان کار می توانید آنرا خرد کنید. این روند بسیارمهم است.

 

10. با استرس رو به رو شوید

زندگی پر از عوامل استرس زا است و اجتناب از همه آنها غیرممکن است. مک گونیگال، روانشناس استنفورد می گوید که استرس همیشه مضر نیست و حتی می توانیم نگرش خود را در مورد استرس تغییر دهیم. برای عوامل استرس زا که نمی توانید از آن ها اجتناب کنید، به خود یادآوری کنید که همه استرس دارند – دلیلی ندارد که فکر کنید همه اینها به شما بستگی دارد و به احتمال زیاد، شما قویتر از تصور خود هستید.

به جای اینکه به خودتان فشار بیاورید، سعی کنید به طور مستقیم با استرس مقابله کنید. این ممکن است به معنای شروع یک مکالمه ناراحت کننده یا انجام کارهای اضافی باشد، اما هرچه زودتر با آن کنار بیایید، مشکلات شما زودتر حل خواهد شد.

 

عادت های هفتگی

11. تمیز کاری

به نظر می رسد مشغول یک پروژه بزرگ هستید، اما کنار گذاشتن فقط 20 دقیقه در هفته می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. در مدت 20 دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید؟ مقدار زیادی. یک تایمر را روی تلفن خود تنظیم کنید و 15 دقیقه وقت بگذارید تا یک منطقه خاص از یک اتاق را مرتب کنید، مثلاً کمد یا آن کشوی کثیف کمدتان. همه چیز را در جای خود قرار دهید و هرگونه شلوغی اضافی را که دیگر به درد شما نمی خورد، بریزید و یا آن را بدهید.

برای سهولت کار و جلوگیری از ایجاد شلوغی بیشتر یک جعبه مشخص برای موارد اضافی در نظر بگیرید. با استفاده از 5 دقیقه باقیمانده، به سرعت در فضای زندگی خود قدم بزنید و هر چیز را در جای خود قرار دهید. این ترفند را می توانید هفته ای یک بار، یک بار در روز یا هر زمان که احساس کردید فضای اتاق شما از کنترل خارج می شود، انجام دهید.

 

12. به دیدن دوستان خود بروید

انسان موجودی اجتماعی است و داشتن دوستان صمیمی می تواند ما را خوشبخت کند. دلت برای چه کسی تنگ شده؟ به دیدن او بروید. قرار ملاقات بگذارید تا دور هم جمع شوید یا به سادگی یک گپ تلفنی طولانی مدت داشته باشید. سعی کنید در یک گروه محلی شرکت کنید یا در یک کلاس شرکت کنید. هر دو می توانند به شما کمک کنند تا با افراد همفکر در منطقه خود ارتباط برقرار کنید. و به احتمال زیاد، آنها نیز به دنبال دوست هستند.

همنشینی لازم نیست فقط به انسانهای دیگر محدود شود. براساس مطالعات متعدد، حیوانات خانگی می توانند مزایای مشابهی را ارائه دهند. حیوانات را دوست دارید اما نمی توانید حیوان خانگی داشته باشید؟ داوطلب شدن در یک پناهگاه محلی حیوانات را در نظر بگیرید تا چند دوست جدید – چه انسان و چه حیوان – پیدا کنید.

 

13. برای هفته خود برنامه ریزی کنید

سعی کنید آخر هر هفته بنشینید و یک لیست اساسی برای هفته بعد تهیه کنید، به خرید مواد غذایی بروید. می توانید یک برنامه ریز فانتزی تهیه کنید، اما حتی یک یادداشت چسبناک روی رایانه یا قطعه کاغذ قراضه در جیب شما می تواند کار را انجام دهد.

 

14. تلفن خود را خاموش کنید

تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کرده و آن ها را هفته ای حداقل یک ساعت کنار بگذارید. اجازه دهید ذهن شما برای تغییر آزاد باشد. مراقبه کنید قدم بزنید و به محیط اطراف خود توجه کنید. خوش مشرب باشید.

حتما بخوانید :   قهوه اسپرسو و خواص آن را بیشتر بشناسید

 

15. وارد طبیعت شوید

بر اساس یک مطالعه ی معتبر در سال 2016 ، صرف 30 دقیقه یا بیشتر از هفته در فضای سبز می تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند. فضای سبز شما می تواند هر جایی اعم از پارک محله، حیاط خانه شخصی یا باغ پشت بام شما باشد. هرجایی که بتوانید از طبیعت و هوای تازه بهره مند شوید. برای بهره وری بیشتر در هوای آزاد ورزش کنید.

 

16. مراقبه را امتحان کنید

روشهای زیادی برای مراقبه وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید. آنها می توانند شامل حرکت، تمرکز، معنویت یا ترکیبی از هر سه باشند. مراقبه لازم نیست پیچیده باشد. می تواند به همین سادگی باشد که 5 دقیقه به آرام در فکر  فرو بروید. حتی تمرینات تنفس عمیق که قبلاً ذکر شد می تواند نوعی مراقبه باشد.

 

17. شیوه های درمانی را در نظر بگیرید

وقتی یاد بگیریم چگونه با موانع کنار بیاییم مطمئناً خوشحال خواهیم شد. وقتی با مشکلی روبرو شدید، به این فکر کنید که چه چیزی در گذشته شما را با چنین مشکلی روبرو کرده است. آیا در اینجا کار می کند؟ چه چیز دیگری را می توانید امتحان کنید؟ اگر احساس می کنید به دیوار آجری برخورد کرده اید، فکر کنید هر هفته با یک درمانگر صحبت کنید. برای مراجعه به مرکز درمان نیازی به داشتن یک وضعیت بهداشتی روانی یا بحران طاقت فرسا نیست.

درمانگران برای کمک به افراد در بهبود مهارت های مقابله ای آموزش دیده اند. بعلاوه، هیچ تعهدی برای ادامه کار پس از شروع وجود ندارد. حتی فقط چند جلسه می تواند به شما کمک کند چند مورد خوب را به زندگی خود اضافه کنید.

 

18. یک آیین مراقبت از خود را پیدا کنید

در دنیایی با سرعت سریع می توان از مراقبت از خود غافل شد. اما بدن شما افکار، علاقه ها و روحیه شما را از طریق این دنیا حمل می کند. شاید این یک هفته کاری شما را با یک حمام گرم و طولانی آشنا کند. یا اینکه یک روال مراقبت از پوست را در پیش بگیرید که باعث شود احساس سرحالی کنید. یا به سادگی یک شب را کنار بگذارید تا نرم ترین لباسهای خود را بپوشید و از ابتدا تا انتها یک فیلم را تماشا کنید. هرچه هست وقت بگذارید. اگر لازم است آن را در برنامه ی خود قرار دهید، اما این کار را انجام دهید.

 

عادت های ماهانه

19. انرژی مثبت به اطراف بدهید

اگر فهمیدید که تعریف روزانه، روحیه شما را تقویت می کند، آن را به یک برنامه منظم ماهانه در مقیاس بزرگتر انجام دهید. شاید این امر کمک به یک بانک غذا در آخر هفته سوم هر ماه یا پیشنهاد  ملاقات بچه های دوست شما یک شب در ماه باشد.

 

20. به تنهایی به گردش بروید

کسی نیست که با او بیرون بروید؟ خوب، چه قانونی می گوید شما نمی توانید به تنهایی بیرون بروید؟ به رستوران مورد علاقه خود بروید، فیلمی را انتخاب کنید یا به سفری که همیشه آرزو داشتید بروید. حتی اگر شما یک فرد اجتماعی هستید، صرف یک زمان به تنهایی می تواند به شما کمک کند با فعالیت هایی که واقعاً شما را خوشحال می کنند ارتباط برقرار کنید.

 

21. لیست فکری ایجاد کنید

افکار خود را در این لیست های کوتاه مدت دسته بندی کنید. در ابتدای هر ماه، یک لیست کوتاه از خاطرات خوش یا چیزهایی را که مشتاقانه منتظر آنها هستید بر روی یک کاغذ کوچک یا روی تلفن خود قرار دهید. وقتی می بینید که منتظر یک سواری هستید، در صف فروشگاه های مواد غذایی ایستاده اید لیست را تهیه کنید. حتی وقتی احساس ناراحتی می کنید و می توانید افکار خود را تغییر دهید حتی می توانید از آن استفاده کنید.

 

عادات سالانه

22. برای تأمل وقت بگذارید

شروع یک سال جدید زمان خوبی برای متوقف کردن و ثبت زندگی خود است. کمی وقت بگذارید تا به همان روشی برسید که با یک دوست قدیمی خود را جبران کنید:

 • حال شما چطور است؟
 • چه کاری انجام داده اید؟
 • آیا شما خوشحال تر از یک سال قبل هستید؟

اما سعی کنید از دام قضاوت شدید خود در مورد پاسخ های خود جلوگیری کنید. شما به یک سال دیگر رسیده اید و این بسیار مهم است. اگر متوجه شدید که خلق و خوی شما در طی سال گذشته خیلی بهبود پیدا نکرده است، قرار ملاقات با پزشک خود یا صحبت با یک درمانگر را در نظر بگیرید. ممکن است با افسردگی یا حتی یک بیماری جسمی اساسی روبرو باشید که بر روحیه شما تأثیر می گذارد.

 

23. اهداف خود را دوباره ارزیابی کنید

مردم تغییر می کنند، بنابراین به آنچه که می خواهید فکر کنید و بیندیشید که آیا هنوز همان جایی است که می خواهید بروید.اصلا شرم آور نیست که نقشه ی خود را تغییر دهید. از هر هدفی که دیگر در خدمت شما نباشد، حتی اگر به نظر خوب بیاید، دست بردارید.

 

24. مراقب بدن خود باشید

شما همیشه آن را می شنوید اما سلامت جسمی و روانی شما بسیار به هم گره خورده است. همانطور که برای بهبود شادی خود عادت هایی ایجاد می کنید، حتماً قرار ملاقات های معمول را برای مراقبت از بدن خود دنبال کنید:

 • برای انجام معاینات جسمی سالانه به پزشک عمومی مراجعه کنید
 • از هرگونه بیماری مزمن بهداشتی مراقبت کرده و طبق توصیه به متخصصان مراجعه کنید
 • برای معاینه دهانی به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق توصیه پیگیری کنید
 • بینایی خود را بررسی کنید

 

25. کینه ها را کنار بگذارید

این گفته اغلب آسانتر از انجام دادن آن است. اما لازم نیست که این کار را برای شخص مقابل انجام دهید. گاهی اوقات، بخشش یا کینه ورزیدن بیشتر به خود مراقبتی مربوط است تا دلسوزی برای دیگران. روابط خود با دیگران را ارزیابی کنید. آیا نسبت به کسی کینه یا بدخواهی دارید؟ اگر چنین است، در تلاش برای دفن کینه به آنها مراجعه کنید.

این کار لازم نیست که حتما به آشتی منجرشود. فقط ممکن است لازم باشد رابطه را پایان دهید و یا ادامه دهید. اگر ملاقات حضوری به آن ها گزینه ای مناسب نیست، سعی کنید احساسات خود را با یک نامه انتقال دهید. حتی لازم نیست نامه را برای آنها بفرستید. بیرون آوردن احساسات از ذهن و ورود به دنیا می تواند آزاد کننده باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.