دمنوش گل سرخ و خواص فوق العاده آن را بیشتر بشناسید

گل سرخ

پیشینه گل سرخ از شمال سرزمین پارسی و دو حوالی دریای خزر است. بعد از آن به سمت غرب وتا یونان کشیده شده، و از یونان نیز به سمت جنوب ایتالیا برده شد. در واقع این گل با آن رایحه مطبوع خود از طریق جاده ابریشم از چین به سمت خاورمیانه و سپس به آفریقای شمالی و اروپا رسید. از آن زمان رشد صحیح گل سرخ حائز اهمیت بود، چرا که خاک آن باید مناسب می بود و بطور مداوم باید آب داده می شد. رفته رفته کاربردهای مختلف رز در سراسر دنیا گسترده شد و از آن برای تزئینات و دکوراسیون نیز استفاده می شد. روغنی که در گلبرگ و حتی برگ های گل سرخ قرار دارد، باعث پخش کردن بویی خوش در فضا می شود.

استفاده از گل سرخ بسیار متنوع است. تاریخ طولانی پشت این گل موجب شده که داستان های زیادی دست به دست در مورد این گل بین مردم بچرخد. همچنین کاربردهای درمانی بی شماری به خصوص برای پوست دارد. این گل برای انواع مختلف پوست مناسب است، ولی بیشتر برای پوست های خسک، حساس و نیز چروک استفاده می شود. این کاربردها رفته رفته در طول تاریخ دست به دست چرخید و منجر به معروفیت و محبوبیت این گل شد. همچنین بسیاری از تاجرانی بودند که در گذشته از ترکیب گل سرخ و مواد دیگر برای تولید محصولات پوستی استفاده می کردند، که بعد از مدتی متوجه شدند که ترکیب این گل با مواد دیگر فایده چندانی ندارد. این مقاله توسط محقق و مترجم مجله جوان کاپ خانم بهنوش نامدار زاده گردآوری شده که می توانید در ادامه مطالعه کنید.

 

دمنوش گل سرخ

 

کاشت گل سرخ

برای داشتن گیاه گل سرخ، باید به این نکته توجه کنیم که این گیاه باید روزانه بین شش تا هشت ساعت نور دریافت کند. همچنین باید در خاکی پرورش داده شود که زهکشی شده و سرشار از مواد معدنی و املاح باشد. در فصل گرم سال باید توجه کنیم که گل های سرخ از آفتاب داغ ظهرگاهی مصون باشند، و در فصل زمستان باید به دور آن ها دیوار کشی بکنیم تا از آسیب و یخ زدگی آن ها جلوگیری شود.

بهترین زمان کاشت گل سرخ در فصل بهار و بعد از اولین سرما است، در فصل پاییز و حداقل کمتر از اولین سرما در منطقه شما نیز بهترین زمان کاشت است. این زمان به ریشه ها امکان و شرایط کافی برای نفوذ در خاک پیش از به خواب رفتن زمستانی گیاهان در زمستان را می دهد. بذرهای گل سرخ فقط در اوایل بهار در دسترس هستند و بعد از خریداری بالافاصله باید آنها را بکارید. اگر بذری بخرید که محفظه خوبی برای نگهداری داشته باشد، زمان بیشتری برای کاشت آن خواهید داشت.

کاشت صحیح بذرها شروع داشتن گل سرخ های سالم و شاداب است. ابتدا باید گودالی در خاک ایجاد کنید. باید از عمیق بودن و پهنای این گودال اطمینان داشته باشید، چرا که باید ریشه های گیاه را در خود جای دهد. خاک را غنی از کود و املاح و مواد معدنی کنید، از مقداری از این ترکیب در زیر محل گودال بریزید و بذر را در گودال جای دهید. گودال را با خاک و کمی کود پُر کنید. به آن آب دهید و بعد از آن نیز سطح خاک را از خاک باقی مانده مجددا پُر کنید. اگر می خواهید چند گیاه گل سرخ را در جوار هم بکارید، دقت کنید که فاصله را بین آن ها رعایت کنید تا هر کدام جای کافی برای رشد داشته باشند.

برای موثر واقع شدن کاشت و بزرگ شدن گل سرخ، نیاز است که مرتبا” به گیاه کود بدهید. مکمل های ارگانیک و طبیعی نیز کمک می کند تا میکروب های موثر به خاک برسد و PH خاک متعادل بماند. برخی از کودها، میزان متعادلی از نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر املاح و مواد معدنی مفید را به گیاه می رساند و باعث رشد آن می شود. در هنگام کاشت نیز بهتر است از مواد ارگانیک به منظور آماده سازی ریشه استفاده نمایید.

گیاه گل سرخ حتی در طول کاشت باید در خاکی باشند که رطوبت دارد. مقدار و دفعات این آب دادن به آب و هوا و نیز جنس خاک بستگی دارد. گیاهانی که در خاک ماسه ای در حال رشد هستند، به آب بیشتری نسبت به آن دسته از گیاهانی که در خاک های سنگین تر هستند، نیاز دارند. آب و هوای گرم و خشک و نیز باد نیز باعث خشکی سریع این گیاه می شود.

حتما بخوانید :   7 مزیت شگفت انگیز چای ماسالا

 

دمنوش گل سرخ چیست؟

دمنوش گل سرخ یک نوشیدنی گیاهی است که با گلبرگ های گل سرخ و آب جوش آماده می شود. این دمنوش فقط بخاطر طعم خوبش طرفدار ندارد، بلکه مواد معدنی و مغذی موجود در این دمنوش و به دنبال آن فواید بسیاری که برای سلامتی دارد، باعث شده که بسیار مورد استقبال قرار گیرد. برخی از دمنوش های گل سرخ با ترکیب گل های سرخ، زرد، صورتی و سفید آماده می شوند. ولی بطور کلی شکل معمول دمنوش گل سرخ همانی است که گلبرگ های آن به رنگ های قرمز و صورتی است. دمنوش گل سرخ کمی طعم شیرین دارد و طعم آن بعد از نوشیدن هر جرعه زیر زبان شما می آید.

استفاده از این نوشیدنی خوش طعم گیاهی بعنوان یک دمنوش درمانی به زمان های قبل برمی گردد. گل های سرخ در آن زمان برای تزئین دسته های گل در یونان باستان و رم مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین از قدیم الایام، بخاطر خاصیت بهبوددهنگی، در بهبود هرچه سریعتر زخم ها و بریدگی ها کاربرد داشت.

 

تهیه چای گل سرخ

 

فواید دمنوش گل سرخ

دمنوش گل سرخ در پزشکی چین کاربرد فراوان دارد و همچنین جایگزین بسیاری از روش های درمانی می تواند باشد. گرچه درمان توسط گل سرخ توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده، ولی شواهدی هست که نشان می دهد که این دمنوش می تواند فواید بالقوه بسیار زیادی برای بدن داشته باشد. در این بخش، فواید این دمنوش را بیان می کنیم.

 

1. فاقد کافئین

دمنوش گل سرخ، دمنوش گیاهی و بدون کافئین است. این به معنای آن است که شما می توانید در هر زمان از شبانه روز که دوست داشتید، بدون ترس از بر هم خوردن خواب و تغییر سیستم عصبی بدنتان، این دمنوش را میل کنید. این دمنوش برای آن دسته از افرادی که می خواهند مصرف کافئین روزانه خود را کم کنند، عالی است. همچنین برای آن دسته از افرادی که از عوارض شدید کافئین عذاب می کشند، جایگزین بسیار خوبی است.

وقتی که می خواهید این دمنوش را بنوشید، حواستان به این نکته باشد که صد در صد فاقد کافئین باشد. چرا که ترکیبات دمنوش ممکن است شامل برگ های چای سبز یا چای سیاه نیز باشد که حاوی کافئین است. پس مطمئن شوید که دمنوش سرخ را از جایی خریداری می کنید که خالص است و افزودنی و کافئین دمنوش های دیگر را ندارد.

 

2. خواص آنتی اکسیدانی دمنوش گل سرخ

گرچه این دمنوش ویتامین سی چندانی ندارد، ولی مشخص شده که این دمنوش برای سلامت و ایمنی بدن بسیار مناسب است. دمنوش گل سرخ آنتی اکسیدان های زیادی دارد که می توانند با التهاب ناشی از رادیکال های آزاد مبارزه کند. التهاب حالت دفاعی طبیعی بدن است، ولی وقتی که این مسئله بصورت مداوم اتفاق بیفتد، می تواند منجر به مشکلات سلامتی بسیاری شود. این رادیکال های آزاد موجب ایجاد التهاب می شوند که به طور مستقیم به پیری زودرس و مشکلات عدیده در زمینه سلامتی فرد ارتباط دارد.

دمنوش گل سرخ حاوی آنتی اکسیدان های قوی است که سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد و از بیماری های جدی جلوگیری می کند. در حقیقت، طبق تحقیق منتشر شده در مجله غذا و دارو، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که گلبرگ های گل سرخ دارای آنتی اکسیدان های فراوان به مانند چای سبز هستند. همچنین، در این دمنوش موادی وجود دارد که مزایای بسیاری برای مجاری ادرار، حافظه و نیز بینایی دارد.

 

3. خلاصی از دردهای دوران قاعدگی

بیشتر خانم ها دردهای دوران قاعدگی دارند. دمنوش سرخ می تواند تسکین دهنده این درد در خانم ها باشد. در تحقیقی که در ژورنال علمی سلامت زنان چاپ شد، تاثیرات این دمنوش در خانم های جوان مورد مطالعه قرار گرفت. در این تحقیق، 130 نفر خانم جوان حضور داشتند که برای بررسی به دو دسته تقسیم شدند. دسته اول در هفته پیش از قاعدگی شان روزانه یک فنجان دمنوش گل سرخ نوشیدند. و در واقع این گروه درد و اضطراب پیش از قاعدگی کمتری را نسبت به گروهی که دمنوش گل سرخ ننوشیده بودند، تجربه کردند.

 

4. کاهش وزن

دمنوش گل سرخ اگر همراه با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم باشد، می تواند به کاهش وزن کمک کند. این دمنوش با داشتن طعم شیرین خود، برای زمانی که دلتان یک خوراکی شیرین ناسالم می خواهد، عالی است.

حتما بخوانید :   فواید چای گیاهی برای سلامتی

هیدراته نگاه داشتن بدن یکی از عوامل تناسب اندام و کاهش وزن است. تحقیقات حاکی از آن است که نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا می تواند به شما کمک کند تا زودتر سیر شوید. نوشیدن مایع جات و آب همچنین کمک می کند تا متابولیسم بدن خود را از طریق افزایش دمای بدن، بالا نگه دارید.

بهتر از همه این ها، دمنوش گل سرخی است که کالری و کافئین ندارد و می توانید در هر زمان از شبانه روز که اراده کردید، با خیال راحت میل کنید. نوشیدن یک فنجان دمنوش گل سرخ بجای نوشیدنی های شیرین مصنوعی و آبمیوه ها دریافت کالری شما را کاهش می دهد و از فواید این دمنوش بی نظیر نیز بهره مند خواهید شد.

 

خواص چای گل سرخ

 

5. سازگار با پوست

این دمنوش همچنین می تواند بعنوان محلول شست و شوی صورت استفاده شود. از آنجا که این دمنوش حاوی مواد ضدالتهابی و آنتی باکتریایی است، استفاده از آن قرمزی، خارش و لکه های متورم روز پوست را از بین می برد. بنابراین، می تواند برای رفع آکنه و اگزما بسیار موثر باشد.

 

6. بهبود هضم غذا

گل سرخ همانطور که پیش تر گفتیم، کاربردهای پزشکی نیز دارد. خاصیت آنتی باکتریایی این دمنوش میتواند به درمان بیماری های گوارشی، یبوست و نیز هضم زودتر غذا کمک کند.

 

7. بهبود کیفیت خواب

کار طولانی مدت و از دست رفتن زمان خواب منجر به بی خوابی می شود، و اینجاست که یک درمان طبیعی می تواند شما را به ساعت خواب طبیعی برگرداند. درمان طبیعی چیزی نیست جز نوشیدن یک فنجان دمنوش گل سرخ. مواد تشکیل دهنده این دمنوش موجب کاهش استرس شما و تنظیم هورمون ها  و در نتیجه خواب بهتر و آرامتر می شود.

 

خواص دمنوش گل سرخ

 

نحوه تهیه دمنوش گل سرخ

تهیه این دمنوش بسیار سریع و راحت است و می توانید به راحتی در منزل یا در محل کار آماده و نوش جان کنید. مواد مورد نیاز، نحوه دم آوری و نیز زمان های مناسب برای نوشیدن این دمنوش ممکن است سوالات شما باشد که در این بخش به آن ها می پردازیم.

مواد مورد نیاز گلبرگ گل سرخ، آب جوش و در صورت تمایل عسل است. بعد از اینکه آب، جوش آمد یک قاشق چایخوری از گلبرگ خشک شده گل سرخ را به آن اضافه کنید. به آن اجاره دهید بمدت ده دقیقه دم بیاید. اگر گل سرختان تازه است، زمان دم آوری کاهش می یابد، چرا که طعم و رایحه گل تازه زودتر از گلبرگ خشک بیرون می آید و اگر این مدت زمان دم آوری طولانی شود ممکن است دمنوش شما تلخ مزه شود. حالا گل سرخ ها را از آب بیرون بیاورید و در صورت تمایل بعد از اینکه کمی دمنوش خنک شد، عسل را به آن اضافه کنید. در صورت داشتن دمنوش ساز، میتوانید براحتی این دمنوش را در دمنوش ساز نیز تهیه و میل کنید.

 

چه زمانی دمنوش گل سرخ بنوشیم؟

شما می توانید در هر زمان از شبانه روز، این دمنوش را میل کنید، ولی بهترین زمان نوشیدن دمنوش گل سرخ صبح هنگام بعنوان یک نوشیدنی سرحال آورنده است. همینطور می توانید این دمنوش را دو بار در طول روز برای آبرسانی به بدن میل کنید. دقت داشته باشید که این دمنوش در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا نیز می تواند به کاهش دوره درمان شما کمک کند. همینطور می توانید در یک عصر روز زمستانی و بعد از یک روز کاری خسته کننده این دمنوش را نوش جان کنید.

 

عوارض دمنوش گل سرخ

وقتی صحبت از نوشیدن دمنوش های طبیعی می شود، به ندرت می توان عوارضی را برای آن بیان کرد. مصرف دو تا سه فنجان دمنوش گل سرخ در روز بلامانع است و فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. ولی اگر این مقدار به بیشتر از پنج فنجان در طول روز برسد، ممکن است عوارضی مانند اسهال، تهوع و سردرد بهمراه داشته باشد. پس سعی کنید که مقدار مصرف این دمنوش را بطور متوسط دو فنجان در روز نگه دارید.

خانم های باردار باید توجه داشته باشند که با پزشک خود در مورد نوشیدن این دمنوش مشورت کنند.

 

برای مشاهده و خرید لیوان چای دار گل سرخ کلیک کنید

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.