قهوه فوری

قهوه فوری

قهوه فوری

یا قهوه آماده و یا پودر قهوه ، یک نوشیدنی به دست آمده از دانه های قهوه به عمل آمده و فرآوری شده است. قهوه فوری را بصورت تجاری با یکی از روش های خشک‌کردن انجمادی و یا خشک کردن پاششی تولید می کنند، که می توان با بازگرداندن رطوبت، آن را آماده مصرف نمود. قهوه فوری به صورت مایع غلیظ نیز تولید می شود که به آن قهوه محلول می گویند. در برخی مناطق ایران، قهوه فوری را با نام نسکافه (نشانی تجاری برای نوعی قهوه فوری است متعلق به شرکت نستله) می شناسند. از مزایای قهوه های فوری می توان به سرعت آماده سازی (به راحتی در آب گرم حل می شود)، وزن و حجم کم جهت حمل و نقل در مقایسه با دانه قهوه (برای آماده سازی همان مقدار آشامیدنی) و عمر مفید طولانی اشاره کرد.

فرایند تولید:

همچون قهوه معمولی، ابتدا با بو دادن دانه های قهوه سبز سبب استخراج طعم و عطر واقعی دانه ها می شوند. یکی از روش های رایج در اکثر کارگاه های تولیدی استفاده از سیلندرهای دوار حاوی دانه ها سبز قهوه و گازهای حاصل از احتراق گرم است. هنگامی که دمای دانه به °۱۶۵ سانتی گراد ( ° ۳۲۹ فارنهایت) می رسد، بو دادن آغاز می شود، که همراه با صدایی شبیه به تولید ذرت بو داده می باشد. این سیلندر در مدت زمانی حدود ۷ تا ۱۵ دقیقه و با راندمان حدود ۲۵ تا ۷۵٪ ، یک دسته قهوه را بو می دهند. البته با استفاده از روش های دیگری نیز می توان دانه های قهوه را به عمل آورد.

سپس دانه های بو داده را آسیاب کرده و اندازه آنها را به ۰.۵ تا ۱.۱ میلی متری (۰.۰۲۰ تا ۰.۰۴۳اینچ) می رسانند. این عمل جهت تسهیل مرحله بعد که حل کردن دانه ها در آب و تهیه محلول قهوه است صورت می گیرد.

بعد از بو دادن و آسیاب کردن ، قهوه خرد شده را در آب حل می کنند. در این مرحله که استخراج نامیده می شود، محلول قهوه را در چندین ستون مخصوص تا دمای ۱۵۵ تا ۱۸۰ درجه سانتی گراد (۳۱۱ تا ۳۵۶ درجه فارنهایت) حرارت می دهند. این عمل سبب تولید کنسانتره قهوه می شود که پس از فیلترینگ، و با استفاده از فرایندهای خشک کردن از طریق تبخیر در خلأ و یا خشک‌کردن انجمادی پودر قهوه تهیه می شود.

خواص قهوه فوری :

محتوای کافئین قهوه فوری همواره از قهوه معمولی کمتر است. در یک مطالعه مقایسه ای میان نمونه های خانگی قهوه معمولی و قهوه فوری مشخص شد که هر فنجان (۲۲۵ میلی لیتر) قهوه فوری به طور متوسط ۶۶ میلی گرم کافئین دارد در حالی که این مقدار برای قهوه معمولی ۱۱۲ میلی گرم در هر فنجان است.

این طور به نظر می رسد که مصرف قهوه فوری همانند قهوه معمولی در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم مؤثر می باشد. تحقیقات کنونی نشان می دهد که هیچ نوع رابطه خاصی بین نوشیدن قهوه و سرطان مثانه وجود ندارد. قهوه فوری بیشتر از قهوه معمولی باعث کاهش جذب آهن در روده می شود. نوشیدن یک فنجان قهوه فوری با یک وعده غذایی، جذب آهن در روده را از ۵.۸۸٪ به ۰.۹۷٪ کاهش می دهد که در مقایسه با جذب ۱.۶۴٪ برای قهوه معمولی بسیار کمتر است. با این حال، هیچ کاهشی در جذب آهن در زمانی که قهوه فوری یک ساعت قبل از غذا مصرف شود دیده نشده است.

قهوه فوری همانند قهوه معمولی در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم مؤثر می باشد ،از بین برنده خواب آلودگی ،باعث شادابی و مفید برای پوست است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست