سازمان غذا و دارو

سازمان غذا  و دارو

این روزها هنگام مشاهده بسته های مواد غذایی، دارویی و بهداشتی علاوه بر درج نام و مشخصات آن ، ترکیب مواد به کار رفته ، وزن و زمان تولید و انقضا ، علامت هایی نیز در بخش های پایین آنها چاپ شده است.
یکی از این علامت ها که به طور معمول در کنار نشان استاندار و ایرزوها قابل مشاهده است ، نشان سازمان غذا و دارو با تصویر سیب رنگی است که بخش سمت راست آن آبی و سمت چپ به شکل برگ با رنگ سبز می باشد.
برگ وسط آرم به صورت یک چشم طراحی شده است که نمادی از وظیفه نظارتی سازمان غذا و دارو است و برگ نیز به عنوان نماد رویش و زندگی نظارتی که سعی در حفظ و ارتقای سلامت مصرف کننده دارد در نظر گرفته شده است.
برگ سبز رنگ دوم که در بالای نماد قرار داده شده است، نشان دهنده خط مشی متعالی سازمان بوده و روند ارتقای سازمان را نشان می دهد.
به طور کلی مبنای طراحی آرم سازمان غذا و دارو بر اساس نام مبارک الله و تداعی سیب به عنوان نماد سلامتی است. در نیمه چپ آرم از حرف F لاتین، حرف اول کلمه FOOD و به معنای غذا استفاده شده است.
در نیمه راست نماد نیز حرف D نخستین حرف کلمه DRUG به معنای دارو است و در نهایت شکل کلی آرم نشانگر F.D.O مخفف سازمان غذا و دارو(ORGANIZATION FOOD AND DRUG ) است.
نشان و آرم سازمان غذا و دارو که از ابتدای تشکیل وزارت بهداشت تحت عناوین چون ˈمعاونت دارویی و غذاییˈ، ˈمعاونت درمان و داروˈ فعالیت داشت و هم اکنون با عنوان ˈسازمان غذا و داروˈ فعالیت می کند، ۲۱ مهر ماه سال ۱۳۹۰ و همزمان با روز جهانی غذا رونمایی شد.
به طور کلی ˈسازمان غذا و داروˈ در سال ۱۳۸۵ با هدف نظارت بر دارو، مواد خوراکی، آرایشی و بهداشتی به عنوان یکی از معاونت های دانشگاه های علوم پزشکی کار خود را آغاز کرد.
معاونت غذا و دارو مجری دانشگاه های علوم پزشکی است که عهده دار تامین و ارتقا سلامت مردم، امنیت غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی جامعه است.
این نهاد با احترام به ارزش ها و باورهای دینی جامعه حداکثر اطمینان لازم را در خصوص امنیت و سلامت مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی و دارویی برای کلیه افراد جامعه فراهم می آورد.
بر اساس قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درج نشان سازمان غذا و دارو و شماره پروانه بهداشتی ساخت یا واردات یا شناسه نظارت بر روی برچسب مواد و فرآورده های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی تولید داخل و وارداتی از نخستین روز سال۱۳۹۱ هجری شمسی اجباری شد.
در همین حال نشان ایمنی غذا به شرکت هایی اعطا می شود که کلیه استانداردهای تولید، نگهداری و توزیع را رعایت کرده باشند.
بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار پروانه نظارت بهداشتی برای محصولات غذایی صادر شده که شامل صنایع غذایی و فرآورده های نوشیدنی و آشامیدنی تحت نظارت دقیق می شود که این اقلام در سال ۱۳۵۷ به ۷۰۰ قلم کالا محدود شده بود.
۸۰ هزار فرآورده غذایی در ۱۰ هزار کارخانه کشور تولید می شود که تمام این داروها و محصولات غذایی براساس مراجع علمی و تخصصی و قواعد متداول دنیا مجوز گرفته اند.
در این بین محصولاتی مورد تایید هستند که دارای این نشان باشند و برچسب اصالت این امکان را به مردم می دهد که جدای از پروانه وزارت بهداشت که بر روی محصولات چاپ شده از سلامت محصول نیز اطمینان پیدا کنند.
محصولات وارداتی دارای این نشان نیز از نظر بهداشتی کنترل شده اند.
توصیه کارشناسان بهداشت و سلامت استفاده از محصولاتی است که دارای نشان استاندارد و سازمان غذا و دارو می باشند.
از نظر این کارشناسان با استفاده از این محصولات نشاندار نه تنها سلامت افراد تضمین می شود بلکه در صورت بروز عوارض ناشی از مصرف آن ها، می توان از تولیدکنندگان و توزیع کنندگان به مراجع قانونی شکایت کرد.


نشانی وب سایت سازمان غذا و دارو :  www.fda.gov.ir
آدرس سازمان غذا و دارو :
تهران، خیابان انقلاب، رو بروی درب اصلی دانشگاه تهران، خیابان فخر رازی، نبش خیابان وحید نظری، سازمان غذا و دارو، شماره ۳۰
تلفن:۶۱۹۲۷۰۰۰
نمابر:۶۶۴۶۹۱۲۲
کد پستی:۱۳۱۴۷۱۵۳۱۱
پست الکترنیکی:
info@fda.gov.ir
co@fda.gov.ir

فهرست